Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Słowiańskie akcenty na Starówce

05-08-2020 20:11 | Autor: Mirosław Miroński
Międzynarodowy Plenerowy Festiwal to okazja do posłuchania muzyki jazzowej w najlepszym wykonaniu, w pięknym otoczeniu warszawskiego staromiejskiego rynku. W najbliższą sobotę, 8 sierpnia wystąpią kolejne gwiazdy polskiego jazzu - wrocławska supergrupa EABS (Electro Acoustic Beat Sessions) w koncercie Slavic Spirits.

Ten popularny wśród fanów jazzu festiwal od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem publiczności. Tegoroczna, 26. edycja różni się nieco od wcześniejszych. Ze względu na epidemię ograniczono się do udziału w niej jedynie krajowych muzyków i wykonawców. Nie oznacza to jednak, że ta największa tego typu impreza muzyczna w naszym kraju cokolwiek straciła na atrakcyjności, zaproszono bowiem muzyków z górnej półki mogących dostarczyć publiczności niezapomnianych przeżyć.

Wstęp na imprezę jest wolny, co stanowi dodatkową zachętę dla słuchaczy. Według ankiety Jazz Top 2019, EABS to najlepszy zespół elektryczny w Polsce.

EABS zagrają w składzie:Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe & wokal, Paweł Stachowiak - gitara basowa, Jakub Kurek - trąbka, Olaf Węgier - saksofon tenorowy, Marcin Rak - perkusja, Spisek Jednego – sample & perkusjonalia.

Muzycy czerpią zarówno z muzycznej tradycji, jak i z nowoczesności. Kontynuują też tradycję polskiej szkoły jazzu, przeciwstawiając się utartym muzycznym schematom. Ich album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” okazał się sensacją polskiej sceny jazzowej. Fonograficzny bestseller zapewnił zespołowi szereg nagród, zaś „komedowski” repertuar cieszył uszy amatorów jazzu podczas blisko stu koncertów, m. in. w Wielkiej Brytanii (Londyn, Manchester, Liverpool), na festiwalu BuSH na Węgrzech, a także w Chinach.

W najnowszym „Slavic Spirits” muzycy skupili się na mitologii słowiańskiej. Inspiracją do albumu jest tzw. „słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odnaleźć we własnym DNA. To próba kontaktu ze światem minionym, z kulturą utraconą, która z braku źródeł nigdy nie zostanie dokładnie poznana.

Międzynarodowy, Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce ma swoją markę i renomę. Organizatorzy dokładają starań, by utrzymać najwyższy poziom tego wydarzenia.

8 sierpnia, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa.

Wstęp wolny!

Organizator: Fundacja Jazz Art. Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent m. st. Warszawy.

Dyrektor generalny festiwalu: Krzysztof Wojciechowski. Dyrektor artystyczny, rzecznik festiwalu: Iwona Strzelczyk Wojciechowska.

Festiwal jest zorganizowany z zachowaniem zaleceń i procedur epidemiologicznych.

Fot. Fundacja Jazz Art

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA