Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Śleszyńska jak Minelli w Domu Sztuki

18-09-2019 21:33 | Autor: ABU
Inaugurację Roku Kulturalnego 2019/2020 na Ursynowie odnowiony z zewnątrz Dom Sztuki SMB „Jary” uczcił spektaklem „Judy”, z brawurową kreacją Hanny Śleszyńskiej w roli legendarnej hollywoodzkiej aktorki i pieśniarki – Judy Garland.

„Życie kabaretem jest…” – śpiewała córka tytułowej bohaterki przedstawienia, Liza Minelli. Sama Judy mogłaby zaśpiewać „Życie tragikomedią jest…”. W każdym razie w tym kierunku podąża niemal monodram w wykonaniu Śleszyńskiej, którego polską wersję, opartą na broadwayowskim przeboju Billy’ego van Zandta, napisał i wyreżyserował Sławomir Chwastowski.

Śleszyńska jako rozpamiętująca swoją przeszłość Judy Garland mistrzowsko balansuje na granicy komizmu i goryczy. W tych wspomnieniach euforyczne wzloty w karierze sąsiadują z bolesnymi upadkami, a zabawne anegdoty – z gorzkimi wyznaniami artystki, delikatnie mówiąc, nie wylewającej alkoholu za kołnierz, przed którą bramy hollywoodzkiej „fabryki snów” najpierw stały otworem, lecz potem z hukiem się zatrzasnęły.

Szczelnie wypełniający salę widowiskową Domu Sztuki widzowie – wśród nich burmistrz Ursynowa Robert Kempa z małżonką – na przemian zanosili się od śmiechu i zastygali w przejmującej ciszy. Na koniec zaś zgotowali Hannie Śleszyńskiej i świetnie towarzyszącemu jej na scenie Piotrowi Tołoczko owację na stojąco. Oboje w ciepłych słowach za nią – i za zaproszenie ich przez Teatr Za Daleki w Domu Sztuki – podziękowali.

Spektakl wyróżniał się ponadto efektowną, a nie przeładowaną scenografią Witolda Stefaniaka, eleganckimi kostiumami, zaprojektowanymi przez Davida Zalesky’ego i Varvarę Froll oraz dyskretną, acz niezwykle funkcjonalną grą świateł… Sfinansowany został ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA