Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dowiedz się więcej o ciasteczkach cookie klikając tutaj

Skrzyżowanie Idzikowskiego i Witosa do przebudowy

27-05-2026 21:03 | Autor: zdm.waw.pl
Duże zmiany czekają ul. Idzikowskiego i Al. Witosa. Drogowcy szykują się do przebudowy skrzyżowania tych dróg. Właśnie rozpoczęto poszukiwania wykonawcy. Zmodernizowana zostanie sygnalizacja świetlna, a także wdrożona nowa organizacja ruchu, która uporządkuje skrzyżowanie i uwzględni potrzeby rowerzystów.

Ogłoszono przetarg na przebudowę skrzyżowania ul. Idzikowskiego z Al. Witosa. To duże skrzyżowanie od dawna wymagało zmian. Krzyżują się tu dwie kluczowe drogi – pierwsza łączy górny i dolny Mokotów, zaś druga to przedłużenie Trasy Siekierkowskiej na zachód. Po zmianach ruch na skrzyżowaniu będzie zdecydowanie bardziej uporządkowany. Czas na wykonanie zadania to 450 dni od chwili podpisania umowy, ale maksymalnie do 31 października 2027 roku.

Przed rozpoczęciem przebudowy konieczne będzie doprojektowanie zmian oraz aktualizacja przygotowanej już wcześniej dokumentacji. Poprawiony projekt będzie uwzględniał zmiany przygotowywane przez dewelopera wzdłuż ul. Idzikowskiego.

Podstawą inwestycji ma być modernizacja sygnalizacji, która pociągnie za sobą przebudowę układu drogowego. Przede wszystkim wloty z ul. Idzikowskiego zostaną nieco poszerzone. Dzięki czemu będzie można wybudować na nich szerokie wyspy – w miejscu wąskich azyli – rozdzielające ruch w obu kierunkach. Podobna powstanie na środku skrzyżowania.

Poszerzenie zachodniego wlotu pozwoli wyznaczyć dodatkowy pas – do łącznie trzech. Dwa z nich będą służyć do skrętu w lewo w stronę Mostu Siekierkowskiego. Na wlocie wschodnim pozostaną dwa pasy, w tym osobny lewoskręt.

Dodatkowy pas na zachodnim wlocie znacząco upłynni ruch na skrzyżowaniu. Z kolei nowe oznakowanie i wspomniane wyspy uporządkują i poprawią bezpieczeństwo tego miejsca.

Dużymi zmianami będą także te przygotowywane z myślą o rowerzystach. Skrzyżowanie – które dotychczas było tzw. teleportem, czyli miejscem, gdzie ucinają się ciągi komunikacyjne – zyska komplet przejazdów rowerowych. Zostaną dowiązane do istniejącej infrastruktury wzdłuż Al. Witosa, ale i do wspomnianych planów dewelopera. Inwestor prywatny wybuduje drogę dla rowerów wzdłuż ul. Idzikowskiego, dzięki czemu powstanie połączenie z ul. Jana III Sobieskiego.

Przebudowa skrzyżowania będzie się także wiązała z remontem chodników oraz ciągów pieszo-rowerowych. Oznacza to nowe płyty po północnej stronie ul. Idzikowskiego oraz po obu stronach Al. Witosa, tak aby dowiązywały się do tras wyremontowanych przez Tramwaje Warszawskie w ramach budowy tramwaju do Wilanowa.

Wróć