Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Skra – ratusz odpiera zarzuty premiera...

24-06-2020 21:12 | Autor: RK
Warszawa przeprowadziła już konkurs architektoniczny na modernizację Skry. Wspólnie z przedstawicielami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wybrano koncepcję zagospodarowania tego terenu oraz zabezpieczyliśmy 30 mln zł na pierwszy etap inwestycji. Nie można jednak otworzyć tytułu inwestycyjnego, bo mimo wyroku sądu wciąż miastu nie wydano obiektu.

– O modernizacje obiektów sportowych znajdujących się na Skrze staramy się już od wielu lat. Zabezpieczyliśmy środku na realizację pierwszego etapu tej części inwestycji i jesteśmy gotowi na podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m. st. Warszawy

– Obecnie jedyną przeszkodą kontynuacji prac jest odzyskanie nieruchomości od poprzedniego użytkownika wieczystego. Wygraliśmy wszystkie procesy sądowe w tym zakresie (m. in. o nieudzielenie zgody na przedłużenie użytkowania wieczystego oraz w I instancji o wydanie nieruchomości; w kwietniu została złożona apelacja RKS Skra – czekamy na termin.).

Ponadto, Sąd Najwyższy podał, że „ruina obiektów sportowych i rekreacyjnych (stadion, boiska, baseny) spowodowana została dotychczasowym sposobem wykonywania prawa użytkowania wieczystego, w szczególności brakiem koniecznych napraw, remontów i konserwacji. Obiekt od co najmniej 20 lat nie przeszedł generalnego remontu.

– Miasto stołeczne Warszawa jest faktycznie i formalnie przygotowane do przejęcia nieruchomości. Jedynym odpowiedzialnym za doprowadzenie stadionu do ruiny jest jej ówczesny użytkownik wieczysty – Krzysztof Kaliszewski, prezes RKS Skra – dodaje zastępca prezydenta.

Miasto wielokrotnie występowało pisemnie do przedstawicieli rządu, w tym premiera Morawieckiego, ówczesnego i obecnego ministra Sportu oraz ministra spraw wewnętrznych w sprawie nieruchomości sportowych – np. Gwardii, toru Stegny i Hali Widowiskowej z zamiarem podjęcia współpracy; jednakże bez rezultatów i odpowiedniej reakcji.

Dziś rząd proponuje „pomoc” przy Skrze. Miasto jest od dawna gotowe do rozpoczęcia inwestycji polegającej na modernizacji Skry. Teraz potrzebne jest tylko odzyskanie nieruchomości od Krzysztofa Kaliszewskiego, prezesa RKS Skra, który był członkiem społecznej rady przy ministrze sportu Witoldzie Bańce.

Nie wierzymy w pomoc Premiera, ponieważ rząd przez ostatnie 5 lat ignorował wszystkie apele warszawskiego samorządu o współpracę przy budowie obiektów o randze ponadlokalnej. Zaś wnioski warszawskich posłów Platformy Obywatelskiej o wyasygnowanie w budżecie państwa środków na przebudowę Skry były odrzucane przez koalicję rządzącą.

Liczymy jednak na to, że Premier dotrzyma obecnej obietnicy i włączy się w finansowanie budowy stadionu lekkoatletycznego na terenach Skry.

Pomoc od miasta regularnie otrzymują takie kluby jak Polonia, Drukarz, czy OKS Skra. Ten ostatni jest faktycznym podmiotem korzystający z obiektów Skry (ok. 150 zawodników). Oprócz wsparcia finansowego, w porozumieniu z klubem władze dzielnicy Ochota zapewniły alternatywne miejsce na siedzibę, magazyn oraz trening na okres czasowego wyłączenia Skry z użytkowania (np. prace zabezpieczające i modernizacyjne).

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA