Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Skąd się biorą drzewa

02-11-2022 20:54 | Autor: zdm.waw.pl
W ostatnich latach na warszawskich ulicach pojawiło się tysiące nowych drzew. Gatunek, wysokość czy obwód pnia nie są przypadkowe – realizując prace dbamy o to, aby drzewa miały idealne warunki do dalszego rozwoju, niezależnie od miejsca, w którym zostały posadzone. Chcemy też, aby efekt był osiągnięty jak najszybciej. Dlatego do Warszawy trafiają drzewa o znacznych parametrach szkółkarskich.

Od 2019 roku realizując różne inwestycje, posadziliśmy prawie 800 drzew. Do końca tego roku liczba ta wzrośnie do niemal 1300. Skąd jednak wziąć drzewa, które wyglądają niemal identycznie, mają podobny wzrost czy obwód pnia? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, ponieważ tylko kilka firm w całej Europie potrafi spełnić wyśrubowane przez nas standardy.

W Polsce nie ma takich drzew

Chcielibyśmy, aby sadzone przez nas drzewa pochodziły z polskich szkółek. Jak się jednak okazuje, na terenie naszego kraju nie są prowadzone tego typu przedsięwzięcia. Prawdopodobną przyczyną takiego stanu rzeczy są lata, które muszą upłynąć, zanim drzewo zostanie sprzedane. Bardziej cierpliwi są leśnicy z krajów zachodnich, jak np. Holandia, ale też nasi południowi sąsiedzi – Czesi. Dorodne klony polne, które stanęły na placu pięciu rogów pochodzą właśnie z Holandii.

W Polsce zakupienie kilkuset niemal identycznych dorosłych drzew jest właściwie niemożliwe. Nasze szkółki oferują maksymalnie kilkanaście podobnych sztuk. Realizując przebudowy ulic, np. Kondratowicza, nasza jednostka posadzi prawie 500 nowych drzew. Chcemy, aby pochodziły one z tego samego miejsca. Drzewa hodowane w tej samej glebie, prowadzone w identyczny sposób, są łatwiejsze w późniejszej pielęgnacji, ale przede wszystkim, po zasadzeniu tworzą spójną całość.

Jesteśmy wymagającym klientem

Zamawiane przez nas drzewa muszą spełniać precyzyjnie określone parametry. Wymagamy m.in. aby ich wysokość wynosiła od 7 do 8 metrów, a obwód pnia zwykle nie mniej niż 25 cm . Gatunkami dominującymi są klony, lipy i dęby, które najlepiej odnajdują się w polskich warunkach. Aby otrzymać drzewo o takich parametrach potrzeba minimum 10 lat!

Dbamy również o to, aby zasadzone drzewa nie miały problemów z przyjęciem w nowym miejscu. Przed zasadzeniem sprawdzamy system korzeniowy oraz ogólny stan drzewa – w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłaszamy reklamacje do wykonawców. Mimo tego zdarzają się sytuacje że drzewo uschnie – wtedy wykonawca wymienia je na własny koszt.

Zieleń, zieleń, zieleń

Każdego roku na zarządzanych przez nas ulicach pojawiają się setki drzew. Na rondzie Dmowskiego posadziliśmy 20 dębów czerwonych, 28 platanów klonolistnych ‘Pyramidalis’, 4 platany klonolistne i 4 lipy srebrzyste. To łącznie 56 drzew, którym towarzystwa dotrzymuje 58 gatunków roślin (m.in. tawuły, irgi, róże, liliowce czy śnieguliczki), posadzonych na 6,6 tys. m kw. To powierzchnia zbliżona do tej, jaką zajmuje piłkarskie boisko. Nieopodal – przy ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad – również posadziliśmy nową zieleń. Teren w sąsiedztwie stacji metra Centrum wzbogaciliśmy o 34 lipy srebrzyste ‘Varsaviensis’ oraz 19 351 sztuk irgi błyszczącej i 4769 bylin takich jak m.in. aster nowobelgijski, jeżówka purpurowa, pysznogłówka szkarłatna czy szałwia omszona. Nowe drzewa pojawiły się również na „obwodnicy” Gocławia, na ul. Wrocławskiej, Wąwozowej, Stalowej czy Idzikowskiego.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA