Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

SGGW i PAN testują innowacyjny respirator

01-06-2021 20:29 | Autor: Piotr Celej
W Katedrze Chorób Dużych Zwierząt z Kliniką Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie przeprowadzane są badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania aparatu Ventil, opracowanego w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN przez zespół prof. M. Darowskiego.

Jest to urządzenie, które umożliwia niezależną wentylację obu płuc pacjenta, wymagającego intensywnej opieki medycznej. W związku z ograniczeniami systemu lecznictwa i w sytuacji kryzysowej urządzenie to może zostać użyte do jednoczesnej wentylacji płuc dwóch pacjentów. To szczególnie ważne w obliczu obecnej pandemii.

Przedmiotem badań jest ocena bezpieczeństwa i efektywności jednoczesnej wentylacji dwóch zwierząt przy użyciu jednego respiratora oraz urządzenia Ventil na świniach w znieczuleniu ogólnym, a także określenie przenikania patogenów między torami powietrznymi urządzenia, a w konsekwencji między układami oddechowymi zwierząt.

Aparat Ventil jest urządzeniem współpracującym z respiratorem z możliwością wykorzystania w dwóch zastosowaniach. Po pierwsze – zgodnie z pierwotnymi założeniami zespołu IBIB PAN – opracowany aparat Ventil jest przeznaczony do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. Po drugie, w warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów, podłączonych jednego respiratora. To właśnie zastosowanie jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej. Korzystając z aparatu Ventil, można podłączyć dwóch pacjentów, którzy będą używali jednego respiratora. Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów. Pierwsza seria stu aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech tygodni. Następnie urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach.

Za badania odpowiada zespół naukowców SGGW pod kierownictwem prof. dr. hab. Zdzisława Gajewskiego i prof. dr hab. Romualda Zabielskiego oraz Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN pod kierownictwem prof. dr. hab. Adama Lieberta i prof. dr hab. Piotra Ładyżyńskiego. Klinika Chorób Dużych Zwierząt SGGW, kierowana przez profesora Zdzisława Gajewskiego, jest znaczącym ośrodkiem w kraju i na świecie z zakresu medycyny translacyjnej, czyli przenoszenia efektów badań weterynaryjnych do leczenia ludzi.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA