Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dowiedz się więcej o ciasteczkach cookie klikając tutaj

Rusza konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”

20-05-2026 20:44 | Autor: Karolina Kwiecień-Łukaszewska
Wystartowała 43. edycja konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” – jednej z najstarszych i najbardziej lubianych inicjatyw promujących miejską zieleń, estetykę oraz działania na rzecz bioróżnorodności. Mieszkańcy stolicy mogą zgłaszać swoje balkony, ogródki i ogrody. Po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda „Dzielnica w kwiatach”, którą otrzyma dzielnica z największą ilością zgłoszeń w konkursie.

Zainicjowany w 1935 roku przez prezydenta Stefana Starzyńskiego konkurs od dekad jednoczy warszawiaków wokół wspólnego celu: upiększania stolicy. W tym roku organizatorzy – Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – stawiają na integrację projektów „Warszawa w kwiatach” oraz „W koronach miasta”. Wspólnym mianownikiem jest edukacja przyrodnicza. Przez cały sezon, od wiosny do jesieni, mieszkańcy mogą korzystać z bogatego programu bezpłatnych wydarzeń, takich jak warsztaty i wykłady w Pawilonie Edukacyjnym Kamień (ogrodnictwo, dendrologia), spacery przyrodnicze i pikniki edukacyjne w różnych częściach miasta, wspólne akcje, takie jak wysiewanie miejskich łąk kwietnych.

Udział w konkursie to realny wkład w estetykę Warszawy oraz pomoc w adaptacji miasta do zmian klimatu poprzez zwiększanie ilości miejskiej zieleni.

Najważniejsze nowości 43. edycji konkursu

Wraz z nową edycją konkursu organizatorzy wprowadzili kilka istotnych zmian. Przede wszystkim zmniejszona została liczba kategorii – od 15 maja do 30 czerwca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje zielone azyle w kategoriach:

– balkony, loggie i okna;

– ogrody przy budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych;

– działki kwietne w Rodzinnych Ogródkach Działkowych;

– nagroda bioróżnorodności.

Po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda specjalna im. Zofii Wóycickiej „Dzielnica w kwiatach” – trafi ona do dzielnicy, z której wpłynie największa liczba zgłoszeń. To szansa na pokazanie lokalnego patriotyzmu i integrację sąsiedzką, a także nutka zdrowej rywalizacji między dzielnicami o tytuł najbardziej ukwieconej części Warszawy.

Podczas finału konkursu ponownie ogłoszona zostanie nagroda Grand Prix im. Stefana Starzyńskiego oraz Nagroda Bioróżnorodności – przyznana w głosowaniu internetowemu terenowi zieleni, który najlepiej wspiera dziką przyrodę, tworząc bezpieczną przystań dla owadów, ptaków i małych ssaków.

Na laureatów czekają nie tylko prestiż i pamiątkowe statuetki, ale także nagrody pieniężne i rzeczowe, które pomogą w dalszym rozwijaniu pasji. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 12 września podczas Pikniku Jesiennego.

Jak się zgłosić?

W konkursie może wziąć udział każdy pełnoletni mieszkaniec stolicy:

– Zapoznaj się z regulaminem na stronie warszawawkwiatach.pl. W konkursie możesz zgłosić obiekt położony w granicach m.st. Warszawy którego jesteś właścicielem lub inny, za zgodą zarządcy.

– Wybierz jedną z 4 kategorii konkursowych.

– Zrób zdjęcia prezentujące Twój zielony zakątek lub terenu zgłaszanego do Nagrody bioróżnorodności. Do formularza załącz maksymalnie 5 fotografii. Jedna z nich powinna prezentować całość obiektu z zewnątrz.

– Dodaj opis zawierający informacje o występujących w obiekcie różnorodnych roślinach i ekologicznych rozwiązaniach.

– Formularz wypełnij online na stronie warszawawkwiatach.pl albo złóż w siedzibach Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Wszystkie wydarzenia pod szyldem Warszawy w kwiatach i zieleni są bezpłatne, na część z nich obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje o konkursie – regulamin, formularz zgłoszeniowy a także harmonogram edukacyjnych spotkań znajduje się na stronie warszawawkwiatach.pl.

Wróć