Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Różowe skrzyneczki na Ursynowie

08-09-2021 22:42 | Autor: red.
Dzielnica Ursynów aktywnie włączyła się w akcję przeciwdziałania wykluczeniu menstruacyjnemu. „Różowe skrzyneczki” z początkiem roku szkolnego pojawiły się w ursynowskich szkołach, a także w urzędzie oraz podległych jednostkach. Można z nich pobrać artykuły higieniczne – tampony i podpaski. Są one w pełni ekologiczne i biodegradowalne. Urząd Dzielnicy Ursynów sfinansował zakup 150 skrzyneczek.

Inicjatorkami realizacji akcji na Ursynowie były radne: Sylwia Krajewska, Olga Górna, Karolina Mioduszewska i Małgorzata Szymańska.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że także na Ursynowie zakupiliśmy skrzyneczki i to w takiej ilości. Jesteśmy pod tym względem wiodącą dzielnicą. Dzięki tej akcji brak środków higienicznych przestanie być źródłem skrępowania czy powodem opuszczania zajęć - mówi ursynowska radna, Karolina Mioduszewska. – Jestem przekonana, że dzięki wsparciu i wrażliwości nas wszystkich, różowe skrzyneczki na Ursynowie nigdy nie będą puste – dodaje.

150 skrzyneczek w dzielnicy

Większość z zakupionych przez Urząd Dzielnicy Ursynów 150 skrzyneczek, trafiła już do wyznaczonych miejsc. Całość zostanie zamontowana do końca września. Różowe skrzyneczki znajdą się we wszystkich publicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, jednostkach organizacyjnych Dzielnicy: Ursynowskim Centrum Kultury ,,Alternatywy”, Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów, w obiektach sportowych Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji, placówkach Ursynoteki oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej. Skrzyneczki zostały też zamontowane w ogólnodostępnych toaletach ursynowskiego ratusza.

Akcja „Różowa skrzyneczka” w Warszawie

To oddolna inicjatywa kobiet w całej Polsce, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym. Chodzi również o zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole.

Od września w warszawskich szkołach, w których pojawią się różowe skrzyneczki, przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne na temat menstruacji. Dodatkowo, w ramach akcji m.st. Warszawa uruchomiło cyfrową mapę lokalizacji, w których znajdują się skrzyneczki. Będzie ona na bieżąco uaktualniana o kolejne adresy. Działania stolicy wspierają Warszawska Rada Kobiet i Młodzieżowe Rady Miasta i Dzielnic.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA