Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Radiowe „Safari” w Galerii Działań

28-04-2021 19:52 | Autor: Grzegorz Borkowski
Zaraz po udostępnieniu galerii sztuki, 4 maja, otwarta zostanie wystawa instalacji akustycznej „Safari”. Jej autorem jest wybitny twórca sztuki współczesnej Włodzimierz Borowski (1930-2008), autentyczny prekursor wielu postaw artystycznych.

„Safari” składa się między innymi z 12 radioodbiorników, które włączają się, emitując losowo wybraną stację, gdy ktoś stanie przed konkretnym radioodbiornikiem. To interaktywne dzieło mobilizuje do licznych refleksji.

Czy można powiedzieć, że osoba słuchająca „upolowała” na tym safari konkretny program radiowy, czy raczej to słuchający został „upolowany” przez daną rozgłośnię? Czy różnorodność programów radiowych automatycznie uczy słuchających tolerancji, czy raczej tworzy informacyjny śmietnik i myślowy chaos utwierdzający ich w wcześniej przyjętych poglądach? W działaniu tej instalacji dostrzec można ogólniejszą krytyczną diagnozę oddziaływania np. mediów społecznościowych, zresztą chyba nie tylko tego rodzaju mediów. Pierwszy raz instalacja „Safari” prezentowana była w 2007 roku, radioodbiorniki odbierały audycje wtedy nadawane, teraz będą transmitować audycje aktualne, czyli w pewnym stopniu praca ta automatycznie się „aktualizuje”. Zatem tylko w materialnym sensie jest wierną rekonstrukcją dzieła z 2007 roku. Obecny pokaz instalacji testuje zaistnienie dzieła z niedalekiej przeszłości w aktualnej sytuacji (świadomościowej, kulturowej, cywilizacyjnej). Podążamy tu za myślą Włodzimierza Borowskiego, zawartą w zdaniu o nieoczywistej wymowie: „prawda dzieła jest w jego zgodności z czasem”. Zapraszamy do Galerii Działań (SMB Imielin, ul. Marco Polo 1) na otwarcie 4 maja w godz. 18-20. Zwiedzanie wystawy możliwe jedynie z zachowaniem aktualnych zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA