Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Przystanki sprzątane codziennie...

03-02-2021 20:54 | Autor: GK
O czystość warszawskich chodników i ulic miasto dba przez cały rok. Systematycznie sprząta 3,4 mln m kw. terenów dla pieszych i 4 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Od wiosny do jesieni regularnie myto też 1300 km jezdni.

Zarząd Oczyszczania Miasta regularnie i interwencyjnie sprząta stołeczne ulice, chodniki i przystanki komunikacji miejskiej, organizuje opróżnianie koszy, a także kontroluje i monitoruje stan czystości w mieście. Mieszkańcy Warszawy doceniają wysoki standard czystości i poziom prac porządkowych. W ostatnim badaniu Barometr Warszawski czystość w stolicy dobrze ocenia aż 92 proc. ankietowanych.

Regularnie i często

Od wiosny do jesieni 3,4 mln m kw. chodników jest regularnie zamiatanych z piasku, szkła czy liści. 11 proc. tego terenu sprzątane jest codziennie, a 40 proc. – 3 razy w tygodniu. Częstotliwość prac zależy od potrzeb, dlatego najbardziej uczęszczane trasy w Śródmieściu, np. Trakt Królewski, sprzątano latem nawet 4 razy dziennie. Zimą chodniki odśnieża się i posypuje piaskiem zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Jeśli nie pada śnieg bądź nie ma zagrożenia gołoledzią, chodniki są zamiatane.

Szkło z rozbitej wiaty przystankowej, błoto po ulewnym deszczu czy piasek na ścieżce rowerowej likwidują ekipy szybkiego reagowania. Są to pracownicy Zarządu Oczyszczania Miasta wysyłani do interwencyjnych porządków. W 2020 r. dodatkowe sprzątanie dotyczyło prawie 6 mln m kw. powierzchni. Ekipy ZOM usuwają zanieczyszczenia zgłoszone zarówno przez kontrolerów czystości, jak i przez mieszkańców za pomocą Miejskiego Centrum Kontaktu 19115.

Porządki na mokro

Od wiosny do jesieni, gdy temperatury powietrza są powyżej 0°C, systematycznie sprząta się miasto na mokro. Dotyczy to zarówno ulic i chodników, jak i koszy na śmieci oraz przystanków komunikacji miejskiej. Mycie odbywa się najczęściej nocą lub wczesnym rankiem, by jak najmniej zaburzać komfort pasażerów, spacerowiczów i kierowców.

W ubiegłym roku umyto 7 tys. koszy ustawionych na chodnikach, przy przejściach dla pieszych i na przystankach. To ponad połowa wszystkich pojemników, o które dba miasto. Betonową obudowę czyszczono z kurzu, piasku i śladów po jedzeniu. Dodatkowo w 2020 r. z 700 koszy usunięto pseudograffiti. W tym przypadku zastosowano biodegradowalny preparat, który pomógł zlikwidować uporczywe napisy. Następnie powierzchnia pojemnika została zabezpieczona specjalną powłoką, która w przyszłości ułatwi zmycie bazgrołów.

Zadbane przystanki

Od kwietnia do listopada regularnie myto wiaty przystankowe. Ekipy porządkowe usuwały nielegalne ogłoszenia i pseudograffiti, a następnie wodą pod ciśnieniem zmywały brud z dachów, ścian i gablot. Średnia częstotliwość mycia przystanków wyniosła 4 razy na sezon. Jednak w miejscach, gdzie z przystanków korzysta najwięcej pasażerów, na przykład w Śródmieściu czy na pętlach Esperanto oraz Szczęśliwice, powtarzano porządki na mokro nawet 8 razy. Systematycznym czyszczeniem objęto 1115 wiat oraz szklane zadaszenia pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym.

Regularne sprzątanie terenów dla pieszych to także kompleksowe mycie przejść podziemnych. Schody zostały zamiecione, a następnie umyto poręcze i zadaszenia wejść, a także całą szerokość korytarza. W zeszłym roku 47 razy umyto przejścia podziemne, np.: przy stacji metra Marymont, przy Cytadeli czy na Placu na Rozdrożu. Regularnymi i kompleksowymi porządkami objęto 14 przejść podziemnych.

Wyszorowane chodniki

Specjalne miejsca potrzebują specjalnego traktowania, także w zakresie sprzątania. Na tereny reprezentacyjne, a jednocześnie najchętniej uczęszczane przy Trakcie Królewskim, wysyłana jest szorowarka. To niewielki pojazd czyszczący, który za pomocą obrotowych szczotek myje powierzchnię, a wodę z zanieczyszczeniami od razu zasysa do zbiornika. Szorowarki wyczyściły chodniki Krakowskiego Przedmieścia 13 razy, a Świętokrzyskiej – 8 razy, interwencyjnie zostały skierowane do pracy również na ul. Nowy Świat i na przystanki tramwajowe przy Dworcu Centralnym. Szorowarki umyły w tym roku łącznie 630 tys. m kw. chodników.

Od wiosny do jesieni regularnie sprzątane jest 1300 km jezdni i torowisk. Ulice za każdym razem sprząta się na mokro. Także w trakcie zamiatania szczotki zraszane są wodą, co ogranicza unoszenie się zanieczyszczeń i wtórne pylenie. Od wiosny do jesieni na warszawskich ulicach pracowały 34 zamiatarki i zmywarki. Każda ulica czyszczona była co najmniej raz w tygodniu, a miejsca reprezentacyjne i wymagające dodatkowych interwencji nawet częściej. W 2020 roku jezdnie były sprzątane średnio 45 razy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA