Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Przygotowania Warszawy do nowego roku szkolnego

01-09-2021 21:59 | Autor: MBL
1 września uczniowie wrócili do szkół, a zgodnie z wytycznymi rządowymi zajęcia lekcyjne odbywają się w reżimie sanitarnym. Warszawskie placówki intensywnie przygotowywały się do rozpoczęcia roku szkolnego, w tym do akcji szczepień przeciw COVID-19, które ruszą w szkołach w 3. tygodniu września.

– Warszawskie szkoły są gotowe na powrót uczniów po wakacyjnej przerwie. Priorytetem jest dla nas zdrowie dzieci w obliczu czwartej fali epidemii. Dlatego dużo wysiłku włożyliśmy w przygotowanie placówek oświatowych do akcji szczepień uczniów powyżej 12 roku życia. Z punktów szczepień w szkołach będą mogli skorzystać również rodzice i nauczyciele. Niezmiennie do tego zachęcam, bo tylko dzięki szczepieniom będziemy mogli powrócić na stałe do normalnego życia, a dzieci mogły uczyć się w najlepszych możliwych warunkach - w szkołach – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Warszawa szczepi w szkołach

Aktualnie szczepienia dzieci i młodzieży przeciw COVID-19 odbywają się w przychodniach i punktach szczepień powszechnych. W Warszawie dotychczas zaszczepiło się około 70 tys. z 120 tys. uczniów w wieku 12-18 lat uprawnionych do szczepień.

Warto pamiętać, że dzieci często chorują na COVID-19 bezobjawowo, jednak może pojawiać się u nich zespół objawów po przejściu koronawirusa (tzw. wieloukładowy zespół zapalny – PIMS), który nierzadko prowadzi do bardzo ciężkich powikłań, obejmujących m.in. układ pokarmowy, oddechowy, krążenia oraz układ neurologiczny. Leczenie skutków jest długotrwałe i wymaga specjalistycznych leków, które mogą być podawane tylko w warunkach szpitalnych. Dodatkowo, młodzież chorując bezobjawowo, transmituje wirusa na starsze osoby.

– Od początku miejskiej akcji „Warszawa szczepi” podkreślamy, że im więcej osób zaszczepi się przeciw COVID-19, tym szybciej osiągniemy wspólnie odporność populacyjną. Naszym celem jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu zaszczepienia warszawiaków - obecnie w pełni zaszczepionych mamy ponad 65 proc. mieszkańców. Od września w miejskich szkołach będziemy szczepili dzieci i młodzież, a ze względu na skalę przedsięwzięcia przygotowania do akcji rozpoczęliśmy już od lipca – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem działań w warszawskich szkołach:

- do 5 września odbywają się lekcje wychowawcze oraz spotkania informacyjne i edukacyjne z rodzicami i opiekunami prawnymi dzieci i młodzieży;

- od 6 do 12 września wychowawcy klas będą zbierali zgody na szczepienie uczniów;

- akcja szczepień przeciw COVID-19 odbędzie się miedzy 13 a 19 września.

Dyrektorzy szkół skontaktują się z podmiotem leczniczym i przekażą dane o liczbie chętnych na szczepienia. Informację o terminie podania dawki rodzice uczniów otrzymają bezpośrednio ze szkoły. Samo szczepienie poprzedzi wypełnienie kwestionariusza występnego wywiadu przesiewowego, który musi podpisać jednego z rodziców lub opiekunów dziecka.

Na terenie miejskich szkół będą się mogli zaszczepić zarówno uczniowie, jak również członkowie ich rodzin oraz personel placówki – taką informację należy wówczas zaznaczyć w formularzu wstępnej deklaracji szczepień.

Spotkania online dla rodziców ze specjalistami

– W odpowiedzi na prośby rodziców przygotowaliśmy webinaria z ekspertami w dziedzinie profilaktyki zakażeń. Podczas tych spotkań specjaliści będą odpowiadali na przesłane wcześniej pytania dotyczące szczepień dzieci i młodzieży przeciw COVID-19. Seminaria mają charakter otarty i nie obowiązują na nie zapisy – podkreśla wiceprezydent Renata Kaznowska.

W webinariach dla rodziców i opiekunów uczniów wezmą udział:

- dr Aneta Górska - Kot - lekarz pediatra, ordynator oddziału pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza;

- dr Paweł Grzesiowski - lekarz pediatra, doktor nauk medycznych, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19

Terminy spotkań:

- 3 września, godz. 18.00 webinaria dla rodziców z udziałem dr Anety Górskiej-Kot (webinar z tłumaczem języka migowego);

- 4 września, godz. 18.00 webinaria dla rodziców z udziałem dr Anety Górskiej-Kot (webinar bez tłumacza języka migowego).

Pytania do specjalistów, które będą w pełni zanonimizowane, można przesyłać do 3 września. Warszawa przygotowała również spotkania online z udziałem ekspertów dla nauczycieli stołecznych szkół z możliwością zadawania pytań poprzez czat.

Dystans, dezynfekcja, maseczki

Wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego na rok szkolny 2021/22 wciąż określają zaostrzone zasady pracy placówek oświatowych.

W ogólnych zaleceniach organizacji zajęć w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych znalazły się informacje o dezynfekcji, dystansie, zasadach higieny, wietrzenia pomieszczeń, zachowaniu dystansu społecznego i stosowania maseczek ochronnych. Rządowe wytyczne dotyczą organizacji zajęć lekcyjnych, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, zasad żywienia w szkołach oraz postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.

Miejskie wsparcie finansowe dla uczniów

U progu nowego roku szkolnego rodzice mogą liczyć na wsparcie m.st. Warszawy w zapewnieniu potrzeb edukacyjnych swoich dzieci. Do 15 września można ubiegać się o stypendium szkolne, natomiast zasiłek szkolny przyznawany jest przez cały rok.

Stypendium szkolne m.st. Warszawy ma przysłużyć się wyrównaniu szans edukacyjnych młodych warszawiaków. Przyznane środki mogą zostać przeznaczone na dodatkowe zajęcia edukacyjne np. kursy językowe, brakujące podręczniki, lektury, encyklopedie, czy zakup sprzętów tj.: tablet, komputer, laptop. Za miejskie pieniądze można kupić także bilety miesięczne lub kwartalne na komunikację miejską. Wsparcie finansowe otrzymają rodziny, w których dochód netto nie przekracza 528 złotych na osobę. Wysokość wsparcia finansowego wynosi miesięcznie od 99 złotych do maksymalnie 248 złotych.

O jednorazowy zasiłek szkolny można ubiegać się przez cały rok. Pomoc finansową otrzyma każdy uczeń, który znajduje się w trudnej sytuacji spowodowanej np.: niskim dochodem na osobę w rodzinie, wielodzietnością, bezrobociem, niepełnosprawnością, ciężką chorobą, alkoholizmem, narkomanią lub nagłym zdarzeniem losowym. Wysokość zasiłku szkolnego nie przekracza 620 złotych.

W okresie do 15 września można składać wnioski o przyznanie pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego w dzielnicowych ośrodkach pomocy społecznej. Wniosek o wsparcie mogą złożyć rodzice, opiekunowie prawni lub pełnoletni uczniowie we własnym imieniu.

Wzór wniosku do pobrania znajduje się na: wsparcie.um.warszawa.pl.

Fot. pixabay

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA