Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Pracowity sezon zimowy

14-04-2021 21:00 | Autor: KG
To było 47 akcji posypywarek i pługów, blisko 1500 osób odśnieżających ulice i chodniki, 57 mln zł wydanych na zimowe utrzymanie ulic, przystanków i chodników. Ratusz podsumowuje pracowity sezon zimowy Zarządu Oczyszczania Miasta.

W minionym sezonie zimowym miasto zleciło w sumie 47 akcji odśnieżania. 29 wyjazdów objęło wszystkie drogi, którymi kursują autobusy, czyli 1500 km ulic. Kolejnych 18 akcji dotyczyło tak zwanych niebezpiecznych odcinków - mostów, wiaduktów i stromych ulic, czyli tras, gdzie ryzyko powstania gołoledzi jest największe. Posypywarki i pługi przejechały podczas tych wszystkich działań ponad 2 mln km pasów dróg.

– Pługi i posypywarki wyjeżdżały na ulice w sumie 47 razy. Dla porównania – poprzedniej zimy zrealizowaliśmy 12 akcji. Dzięki pełnej mobilizacji wszystkie akcje udało się przeprowadzić w jak najefektywniejszy sposób. Na bieżąco sprawdzaliśmy prognozy pogody i kontrolowaliśmy sytuację na ulicach – w razie potrzeby reagowaliśmy natychmiast. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób mogliśmy zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Rozliczenie zimy

Firmy działające zimą na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta – mimo obowiązku półrocznej gotowości, która trwa od połowy października do połowy kwietnia – otrzymują zapłatę za konkretne, zrealizowane działania. Praca służb oczyszczania na ulicach i chodnikach kosztowała 57 mln zł.

Przez cały okres zimowy Zarząd Oczyszczania Miasta i Straż Miejska prowadzili kontrole, które w razie uchybień skutkowały karami nakładanymi na wykonawców. Wysokość kar wyniosła 440 tys. zł.

– Kontrola to ważny element systemu zimowego utrzymania miasta. Całodobowo sprawdzamy jakość i terminowość wykonywanych prac. Prawidłowo wykonane posypywanie ulic i chodników oraz odśnieżanie miasta poprawia bezpieczeństwo mieszkańców, czyli wpływa na ich zdrowie i życie – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

Minionej zimy ZOM naliczył kary między innymi za niewykonanie na czas odśnieżania chodników czy brak włączonego GPS w posypywarce.

W poprzednim sezonie 2019/2020 działania służb oczyszczania na ulicach i chodnikach kosztowały 33 mln zł, a dwie zimy wcześniej 2018/19 - ponad 52 mln zł.

Działania na ulicach

Zimą miasto dba o 1500 km ulic – tych, którymi kursują autobusy miejskie. Pierwszą akcję ogłoszono 21 listopada. Dotyczyła ona mostów, wiaduktów i stromych ulic. Do końca grudnia posypywarki wyjeżdżały na warszawskie drogi 6 razy. Po Nowym Roku mocno sypnęło śniegiem i zrobiło się mroźno. W styczniu aż 22 razy wysyłano posypywarki do pracy. W lutym śnieżna aura nie odpuszczała. Posypywarki wyjechały 12 razy, z czego dwa razy pracowały wszystkie pojazdy jakimi dysponuje miasto, czyli 306 pługów i posypywarek. Ostatnia akcja odbyła się 21 marca tego roku.

Odśnieżanie chodników

Działaniami zimowymi objęte były też chodniki nieprzylegające do nieruchomości, przystanki, dojścia do stacji metra, kładki i schody. Łącznie to ponad 3,4 mln m² terenów dla pieszych, w tym 4000 przystanków autobusowych i tramwajowych. Te prace, podobnie jak i na ulicach, realizowane były całodobowo, a w sumie do ich wykonania zaangażowanych było blisko 1500 osób.

Obecnie służby oczyszczania miasta kończą wiosenne porządki. Dalej realizować będą regularne, conocne oczyszczanie ulic, które prowadzone będzie aż do jesieni. Chodniki zostały już zamiecione z pozostałego po zimie piasku i objęte są stałym sprzątaniem. Umowny start kolejnego sezonu zimowego to 15 października tego roku.

Za pozostałe ulice i chodniki odpowiadają inni zarządcy – urzędy dzielnic, administratorzy osiedli czy właściciele nieruchomości.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA