Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Powstanie styczniowe w Galerii W-Z

10-02-2021 21:03 | Autor: Mirosław Miroński
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza do Galerii W-Z na wystawę Powstanie styczniowe. Jego symbolika zachowała się m.in. w biżuterii patriotycznej zachowanej w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Biżuteria patriotyczna, zwana także emblematyczną lub żałobną, to zjawisko znane zaledwie w kilku krajach. Poza Polską dawnych lat była spotykana w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i na terenie Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

W polskiej historii i kulturze znaleźć można wiele przykładów wykorzystania jej do zamanifestowania swoich poglądów i zachowań patriotycznych. Służyła podkreślaniu patriotycznej postawy społecznej, narodowej. Była częścią szeroko pojmowanej sztuki patriotycznej. Jej ocena może być dokonywana w kategoriach filozoficznych, moralnych, emocjonalnych, ale też ze w kategoriach użyteczności.

Wystawa planszowa prezentuje biżuterię patriotyczną ze zbiorów Muzeum Niepodległości, m.in. medaliony, pierścionki i kolczyki.

Ekspozycja będzie dostępna w Galerii do 18 lutego. To już druga wystawa, organizowana przez Muzeum w tym miejscu. Pierwsza Wszystko dla frontu. Wszyscy na front! Prezentowała plakaty propagandowe z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA