Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Powstańczy hommage Lustyka

13-08-2019 20:06 | Autor: Mirosław Miroński
Wspomnienie Powstania Warszawskiego pojawia się wciąż w świadomości mieszkańców stolicy. Tym razem o przypomina o nim Barykada Powstańcza Bogusława Lustyka na Błoniach Cytadeli. Ta artystyczna przestrzenna instalacja autorstwa znanego warszawskiego artysty jest kontynuacją barykad prezentowanych przez niego już od kilku lat m. in. na Krakowskim Przedmieściu – przed Kościołem Wizytek.

W Galerii Brama Bielańska zaprezentowano wystawę Bogusława Lustyka poświęconą Powstaniu Warszawskiemu pt. „Dziś idę walczyć Mamo”, połączoną z instalacją artystyczną Barykada.

Artysta urodził się w Warszawie w 1940 roku. Jako dziecko był świadkiem pacyfikacji ludności stolicy. Emocje z tym związane przeniósł na liczne artystyczne przedsięwzięcia, co w dużym stopniu było sposobem odreagowania wojennej traumy. Widać to wyraźnie w dotychczasowych wystawach m. in. w „Godzina W - Powstanie Warszawskie oczami artysty”, „Dziś idę walczyć mamo”, czy w cyklu „Exodus” (2014).

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem na wydziale malarstwa i grafiki w 1965 roku. Jego wykładowcami byli profesorowie Jerzy Tchórzewski i Józef Mroszczak. Artysta tworzy malarstwo, rysunki, rzeźbę i grafikę użytkową.

Będąc świadkiem tragicznych wydarzeń Powstania Warszawskiego podjął ten temat, malując własne wspomnienia. Na wystawie organizowanej w Bramie Bielańskiej zobaczyć będzie można 12 wybranych wspólnie z autorem rysunków. Są to prace bardzo osobiste, ukazujące cierpienie zwykłych mieszkańców stolicy, ale też bohaterską obronę miasta przez powstańców. Każdy z rysunków charakteryzuje doskonała, kompozycja oraz perfekcyjna kreska, którą podkreśla plama barwna. Treść i wyraz prac są przejmujące. Ukazują grozę i tragedię powstania. Prace pochodzą z lat 2014-2015. Autor od 6 lat bierze czynny udział w obchodach Powstania Warszawskiego, aranżując swoje instalacje przestrzenne na terenie Warszawy.

„Barykady” to swoisty hommage (hołd) dla niezłomnego miasta. Barykada w nowej odsłonie zaprezentowana została na „błoniach” Bramy Bielańskiej podczas trwania wystawy.

Zarówno wystawa rysunków Bogusława Lustyka, jak też instalacja artystyczna „Barykada” wpisują się w program obchodów 75 rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Niepodległości.

Na okładce zaproszenia zbiorczego wykorzystany został obraz Macieja Milewskiego „Pamięci 150 tysięcy warszawiaków zaginionych i pomordowanych przez Niemców”. Obraz prezentowany jest w Galerii Jednego Obiektu na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej do 25 sierpnia tego roku.

Galeria Brama Bielańska, ul Czujna (Wjazd od Wisłostrady) Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul Skazańców 25.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA