Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Polskość powróciła

09-11-2022 20:08 | Autor: Mirosław Miroński
I wojna światowa otworzyła przed Polakami wejście na drogę do niepodległości. Mimo piętrzących się na niej przeszkód udało się dojść do wytyczonego celu. Choć nie wszystko przebiegało po myśli tych, którzy stanęli na czele i nie zawsze zgodnie z oczekiwaniami silnie zróżnicowanego wówczas społeczeństwa, 104 lata temu Polska powróciła na mapy świata.

Nie był to proces ani łatwy, ani szybki. Wręcz przeciwnie, było to wyrywanie się spod władzy zaborców kawałek po kawałku. Wymagało to istnej ekwilibrystyki politycznej wewnątrz jak i na zewnątrz na arenie międzynarodowej. Wyzwanie, aby Polskę uczynić suwerenną, podjęli nasi wybitni działacze i politycy m. in. Roman Dmowski – polityk, publicysta, minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej, współzałożyciel Narodowej Demokracji oraz inni ambasadorowie polskiej sprawy jak Ignacy Jan Paderewski - wybitny pianista, wirtuoz, kompozytor, mąż stanu i polityk. Nieoceniony jest wkład Ignacego Jana Paderewskiego w dzieło przywrócenia Polsce niepodległości. W jego przypadku mamy do czynienia z niezwykłym zjawiskiem, kiedy to muzyka okazała się równie skuteczna albo nawet skuteczniejsza niż działania stricte polityczne. Dzięki swoim koncertom potrafił zyskiwać przychylność znaczących polityków w Europie i za oceanem.

Suma wysiłków wielu naszych wybitnych rodaków doprowadziła do wyrwania się spod niewoli narzuconej nam przez zaborców poczynając od roku 1772 na części terytorium Rzeczypospolitej do 1795 roku, kiedy to dokonano trzeciego rozbioru, oznaczającego koniec jej istnienia. Rok 1918 przyniósł upragnioną wolność, ale jak już wspomniałem, nie stało się to w jednym miejscu ani w jednym czasie. Tak czy inaczej, przywrócono Polsce suwerenność z własną niezależną od nikogo państwowością. W dzisiejszej debacie publicznej można usłyszeć o 123 latach niewoli, jednak jest to pewien skrót myślowy. Jak wiele uproszczeń tego typu, jest nie do końca prawdziwy, bo dla części dawnej Rzeczypospolitej było to około 146 lat, dla pozostałych krócej, uwzględniając skutki wojen napoleońskich.

O ojcach II Rzeczypospolitej powiedziano i napisano już wiele. Powstało też wiele opracowań naukowych, powstały liczne mity i anegdoty. Niemniej, nic nie jest w stanie oddać ich zaangażowania i poświęcenia dla idei niepodległościowej. Niektórzy z badaczy i komentatorów tamtych wydarzeń używają określenia (i to nie w przenośni), że mieliśmy do czynienia z prawdziwym cudem. To jednak umniejsza zasługi tych, którzy przyczynili się do wyzwolenia. Choć wizja Polski niepodległej mogła wydawać się ówczesnym czymś odległym albo nierealnym (zważywszy na sytuację, w jakiej się znalazł kraj), to jednak ta wizja się zmaterializowała. Z pewnością graniczy to z cudem, ale dzięki wysiłkom przywódców i całego społeczeństwa stało się to faktem.

Nie ma wątpliwości, że Polska niepodległa nie powstałaby bez takich wybitnych postaci i wizjonerów jak: Józef Piłsudski – komendant legionów, przyszły marszałek, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty i inni.

Żeby łatwiej pojąć, czym jest niepodległość, wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Mamy tam do czynienia z bezwzględną napaścią na niepodległy kraj w imię polityki imperialnej przyjętej przez agresora.

W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada w całym kraju mają odbywać się obchody tego wiekopomnego wydarzenia. Zaplanowano uroczystości różnego szczebla w miejscach związanych z walką o wolną Polskę. Na uczestników czekają spotkania, wykłady, różnego rodzaju pokazy grup historycznych, marsze, biegi, składanie wieńców etc. Wyjątkowy pomysł uczczenia tej rocznicy znalazło Polskie Radio. Chcąc uświetnić tę datę oraz piąte narodziny Polskiego Radia Chopin, przygotowano niezwykłe wydarzenie - Maraton Chopinowski. Będzie to iście maratoński wyczyn trwający 28 godzin. Wystąpi w nim 84 pianistów, którzy wykonają 205 utworów naszego największego kompozytora. Tak to Narodowe Święto Niepodległości zostanie uhonorowane przez muzykę będącą dziełem genialnego twórcy, który znaczną część swojego życia spędził na emigracji. W duszy pozostał jednak Polakiem, wyrażając polskość za pomocą fortepianu.

Dzięki nim polska mogła powracać do serc słuchaczy podczas zaborów i do dziś słuchają jej ludzie na całym świecie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA