Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Polsko-ukraińska wspólnota

27-07-2022 21:00 | Autor: MBL
Blisko 3,4 mln Ukraińców pozostaje nadal w Polsce – wynika z najnowszego raportu Unii Metropolii Polskich. Tym samym ludność naszego kraju na koniec maja wynosiła 41,64 mln osób.

Według najnowszego raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza w maju br. ludność Polski łącznie z Ukraińcami wynosiła 41,64 mln. W kwietniu było to nawet 42,11 mln. Wtedy przebywało u nas najwięcej uchodźców – i w Polsce mieszkało prawie 3,85 mln Ukraińców, podczas gdy przed wybuchem wojny liczbę tę szacowano na 1-4-1,5 mln osób. Na koniec maja – 3,37 mln osób, a w samych 12 największych polskich miastach 1,43 mln. Wśród Ukraińców przebywających w naszym kraju siedmiu na dziesięciu mieszkało na terenach Unii Metropolii Polskich (69 proc.).

Z analizy – która jest kontynuacją opublikowanego pod koniec kwietnia raportu Unii Metropolii Polskich „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse” – wynika, że w maju tego roku Ukraińcy stanowili 8 proc. ludności Polski.

Centrum Analiz i Badań UMP skupiło się również na ludności w 12 największych polskich miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich oraz ich obszarach metropolitalnych. Największą jak dotąd liczbę Ukraińców mieszkających w tych metropoliach odnotowano w kwietniu br. – 2,58 mln. W miastach UMP również w kwietniu była ona najwyższa – 1,60 mln.

Opracowane w raporcie dane zostały zebrane przez firmę Selectivv dzięki nowatorskiej metodzie Geotrappingu®, która, poprzez agregowanie informacji z urządzeń mobilnych, pozwoliła określić liczbę oraz lokalizację Ukraińców i Ukrainek (osób od 15 roku życia) przebywających w Polsce. Dane te zostały zestawione z informacjami o numerach PESEL, które z kolei pozwoliły oszacować liczbę ukraińskich dzieci, mieszkających w Polsce.

– To, co zwraca uwagę w serii danych Selectivv, to stały udział Ukraińców przebywających na obszarze największych 12 polskich metropolii – 69 procent. Z upływem miesięcy nie słabnie zatem rola największych miast jako głównych obszarów docelowych uciekinierów z Ukrainy – mówi dr hab. Agata Górny z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Ruszyło Ukraińskie Centrum Edukacji

Naukę polskiego, angielskiego, kursy IT i wiele innych – oferuje uchodźcom i uchodźczyniom otwarte właśnie Ukraińskie Centrum Edukacyjne w Warszawie. Centrum mieści się przy ul. Marszałkowskiej 77/79, w budynku, w którym działa także Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy prowadzony przez Urząd Pracy m.st. Warszawy.

Uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy będą mogli w centrum rozwijać swoje umiejętności zawodowe i językowe, a także zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Potrzebujący otrzymają wsparcie psychologiczne, a organizowane przy Marszałkowskiej zajęcia pomogą gościom z Ukrainy lepiej zrozumieć polską kulturę. Sąsiedztwo Punktu Obsługi Obywateli Ukrainy Urzędu Pracy m.st. Warszawy umożliwi bliższą współpracę obu instytucji w celu rozwijania różnych, uzupełniających się form wsparcia dla Ukrainek i Ukraińców, w tym w zakresie wybranych instrumentów rynku pracy.

Centrum oferuje: naukę języka polskiego, naukę języka angielskiego, kursy IT, zajęcia z doskonalenia umiejętności miękkich, zajęcia dotyczące polskiej kultury i historii, spotkanie kulturalne i edukacyjne.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Zaplanowano je na od poniedziałku do soboty w godzinach 16:30-21:00. Szczegółowy program można znaleźć na specjalnej stronie internetowej w języku ukraińskim.

– Ukraińskie Centrum Edukacyjne to kolejna partnerska inicjatywa z udziałem m.st. Warszawy na rzecz Ukrainek i Ukraińców. Centrum będzie znaczącym uzupełnieniem oferty miasta dla naszych gości z Ukrainy obok takich przedsięwzięć jak bezpłatna dla uchodźców i uchodźczyń „Przestrzeń pracy – Ukraina” czy Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy prowadzony przez Urząd Pracy m.st. Warszawy. Jestem przekonana, że z uwagi na różnorodność oferty, działalność Ukraińskiego Centrum Edukacyjnego spotka się z dużym zainteresowaniem i być może stanie się też inspiracją dla podobnych inicjatyw w innych polskich miastach – mówi Karolina Zdrodowska dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu.

Ukraińskie Centrum Edukacyjne w Warszawie powstało dzięki współpracy wielu partnerów: Urzędu m.st. Warszawy, Urzędu Pracy m.st. Warszawy, Ambasady Ukrainy, Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, Fundacji Wyszehradzkiej oraz Stowarzyszenia Edukacji Innowacyjnej i Cyfrowej z Ukrainy.

Warszawa działa na rzecz integracji gości z Ukrainy

W Centrum Wsparcia Koordynacji odbyły się seminarium i warsztaty dla organizacji uczestniczących w programie dotyczącym integracji ukraińskiej i polskiej młodzieży i ich rodzin. Organizatorem spotkania było m.st. Warszawa we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM), Międzynarodowym Komitetem Ratunkowym (IRC) oraz UNHCR.

– Organizacje pozarządowe już pracują na rzecz integracji, jednak to będzie długi proces, którego musimy się nauczyć. Musimy pamiętać, że ze względu na sytuację na świecie migracje ludności będą coraz częstsze, dlatego trzeba dążyć do profesjonalizacji tych działań. Potrzebujemy odpowiedniego systemu, a wtedy wszyscy na tym skorzystamy i nasza kultura się wzbogaci – mówiła wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, otwierając spotkanie.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych biorących udział w programie integracyjno-edukacyjnym dla młodzieży i ich rodzin z Ukrainy i z Polski. Środki na realizację tego zadania przekazał UNICEF. Miasto zawarło umowy dotacyjne z 25 organizacjami na łączną kwotę ponad 9,2 mln zł.

Podczas seminarium poruszono kilka tematów związanych z przyjęciem uciekających przed wojną uchodźców z Ukrainy. Rozmawiano przede wszystkim o tym, jak sobie radzić z konfliktami w kontekście różnic kulturowych, jak się skutecznie komunikować i tworzyć bezpieczne środowisko dla dzieci i młodzieży. Zastanawiano się także jak tworzyć grupy integrujące uczestników konkretnych działań.

Warsztaty przeprowadzili specjaliści z Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC), UNHCR, Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). Uczestnicy w małych grupach mogli omówić problemy i zastanowić się nad sposobami ich rozwiązywania. – Programy integracyjne na taką skalę nie były realizowane do tej pory w Warszawie, dlatego tak ważne jest pozyskanie wiedzy od doświadczonych ekspertów, a także uczenie się od siebie wzajemnie. Będziemy ten proces wzmacniać – dodaje Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych.

Program skierowany jest przede wszystkim do młodzieży w wieku 14-21 lat i ich rodzin. Organizacje pozarządowe przeprowadzą działania animacyjne, integracyjne, edukacyjne, w tym naukę języka polskiego. W rekrutacji uczestników będą pomagać streetworkerzy, których zadaniem będzie dotarcie do młodzieży spędzającej czas w przestrzeni publicznej. Program będzie realizowany do końca 2022 r.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA