Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Polskie akcenty jazzowe na Starówce

18-08-2021 21:18 | Autor: Mirosław Miroński
Już 27. edycja popularnego Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz Na Starówce przebiega głównie pod znakiem polskich wykonawców na znak solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w czasie pandemii. Na scenie pojawiają się gwiazdy polskiego jazzu, są też jazzowe odkrycia, premiery i wyjątkowe projekty. Nie brakuje również wybitnych akcentów międzynarodowych.

W najbliższą sobotę czeka nas nie lada gratka. Będzie to premierowa propozycja: Smoliński - Chyła - Sarnecki. To spotkanie trójki niezwykłych artystów i osobowości muzycznych. To odejście od stereotypów dotyczących harmonijki, skrzypiec, gitary, poprzez nietypowe zestawienie i zastosowanie tych instrumentów. Jest to grupa o niepowtarzalnym instrumentarium i brzmieniu. Każdy z muzyków tworzy własne, intrygujące brzmienie. Nic dziwnego, że są przyjmowani z entuzjazmem nie tylko przez krytyków muzycznych, ale też przez słuchaczy.

Grupa wystąpi w składzie: Kacper Smoliński – harmonijka, Tomasz Chyła – skrzypce, Rafał Sarnecki – gitara. Zespołowi towarzyszy sekcja rytmiczna: basista Andrzej Święs oraz perkusista Sławek Koryzno.

Kacper Smoliński to wirtuoz harmonijki ustnej, jeden z niewielu na polskiej i międzynarodowej scenie jazzowych harmonijkarzy. Świetnie odnajduje się w świecie muzyki improwizowanej, jak i klasycznej. Wkracza też w zupełnie nieoczywiste obszary muzyki. Laureat licznych nagród (m.in. Internationale Jazzwoche Burghausen 2019, Jazz Nad Odrą Festival 2018 ). Absolwent Jazz- Institut Berlin w klasie harmonijki jazzowej. Współtwórca docenianego na wielu festiwalach i konkursach zespołu Weezdob Collective (m.in. Grand Prix Jazz nad Odrą 2018, Grand Prix Blue Note Poznań Competition 2016). W 2020 roku w ankiecie magazynu Jazz Forum zajął pierwsze miejsce w kategorii instrumentów różnych.

Tomasz Chyła - skrzypek, kompozytor, dyrygent. Jedna z największych nadziei młodego pokolenia polskiego jazzu. Przebojem szturmuje polską i międzynarodową scenę jazzową. Z zespołem Tomasz Chyła Quintet wydał cztery albumy: „Eternal Entropy”, „Circlesongs”, Tomasz Chyła Quintet Live at Polish Radio 3, 2019 r, oraz „da Vinci”. Czterokrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Fryderyk w kategoriach Debiut Roku, Muzyk Roku, Płyta Roku oraz Muzyka Współczesna. W roku 2020 otrzymał nagrodę Grand Prix Jazz Melomani w kategorii „Jazzowa Nadzieja”. W corocznych podsumowaniach takich czasopism jak Jazz Forum oraz Jazz Press, zajmuje najwyższe miejsca w kategoriach nadzieja, muzyk roku, skrzypek, płyta roku.

Rafał Sarnecki - gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer. Jako lider własnych projektów muzycznych koncertował w wielu krajach Europy i na świecie. W latach 2005-2018 mieszkał w Nowym Jorku aktywnie uczestnicząc w życiu muzycznym tego miasta. W 2005 roku otrzymał stypendium na prestiżowym wydziale jazzu w New School University w Nowym Jorku, ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens College.

Na koncert zapraszają szefowie festiwalu: Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk Wojciechowska, Fundacja Jaz Art. 21 sierpnia, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa. Wstęp wolny!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA