Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Półmetek kampanii Rowerowy Maj

25-05-2022 21:15 | Autor: zdm.waw.pl
Od początku maja tłumy aktywnych przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych docierają aktywnie do swoich placówek w ramach kampanii Rowerowy Maj dla klimatu. Półmetek akcji za nami, pora na pierwsze podsumowanie!

Jedni mkną na rowerach, inni pędzą na hulajnogach, a jeszcze inni suną na rolkach. Niektórzy próbują swoich sił również na deskorolkach. Co rano dziesiątki tysięcy uczniów i przedszkolaków dojeżdża aktywnie na zajęcia w ramach warszawskiej odsłony kampanii Rowerowy Maj dla klimatu. Za nami półmetek kampanii, w której bierze udział 340 warszawskich placówek – 184 przedszkoli i 156 szkół podstawowych.

Wkrótce wykręcimy milion przejazdów

W ciągu 10 dni Rowerowego Maja aktywni uczestnicy kampanii wykręcili zawrotną liczbę przejazdów – ponad 900 tysięcy! To oznacza, że już lada dzień przekroczymy okrągłą liczbę miliona przejazdów. Do tej pory frekwencja jest na naprawdę wysokim poziomie – aktywnie dojeżdża ponad 70 tysięcy uczniów i przedszkolaków. Aż 38% dojazdów do szkół i przedszkoli odbywa się na rowerze, hulajnodze, rolkach, czy deskorolce. Jak do tej pory pełną, 100-procentową frekwencją pochwalić się może ponad 9 tys. uczestników. W aż 463 klasach i 119 grupach przedszkolnych aktywny udział w kampanii biorą wszystkie dzieci. Te wyniki już teraz wróżą kolejne rekordy w tegorocznej edycji Rowerowego Maja.

Ranking zmienia się z dnia na dzień

W Rowerowym Maju liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Dodatkową zachętę stanowi zdrowa rywalizacja, którą można na bieżąco śledzić na stronie rowerowymaj.eu. Na półmetku najaktywniejszym przedszkolem jest Przedszkole nr 401. Wśród mniejszych szkół prowadzi Szkoła Podstawowa nr 402. W kategorii szkół średniej wielkości na prowadzeniu jest Szkoła Podstawowa nr 66 im. ks. Juliana Chrościckiego. Z kolei wśród dużych szkół na pierwszym miejscu jest Szkoła Podstawowa nr 209 im. Hanki Ordonówny. Wyniki w tabeli zmieniają się jednak z dnia na dzień, a przed nami jeszcze druga połowa Rowerowego Maja – trzymamy kciuki za wysoką frekwencję.

Nagrody dla najaktywniejszych

Dla najlepszych klas i grup przedszkolnych z każdej placówki biorącej udział w Rowerowym Maju czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Partnerów kampanii. Dodatkowo przedszkole z najwyższą frekwencją aktywnych przejazdów oraz szkoły w kategoriach mała (do 462 os.), średnia (między 463 a 644 os.) i duża (powyżej 645 os.) mogą liczyć na nagrody dedykowane całym placówkom odpowiadające bieżącym potrzebom – dotychczas były to wiaty rowerowe, komplety rowerów, czy miasteczka ruchu drogowego. Również indywidualna aktywność jest dodatkowo nagradzana – naklejki uzbierane w książeczce rowerowej można wymienić na liczne atrakcje. Więcej o nagrodach można przeczytać na stronie rowerowymaj.eu. Pamiętajmy jednak, że nagrody są jedynie dodatkiem do kampanii – Rowerowy Maj przede wszystkim wspiera samodzielność dzieci, uczy zdrowej rywalizacji, zasad fair play, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej.

Cykl spotkań online dla nauczycieli

W kampanii pamiętamy o nauczycielach. To oni obok rodziców i opiekunów są grupą dorosłych mających największy wpływ na motywowanie, angażowanie i edukowanie dzieci. Szczególna rola przypada szkolnym i przedszkolnym koordynatorom rowerowym. W skali całej Warszawy to ponad 600 osób.

W ramach Rowerowego Maja zaprosiliśmy pedagogów na cykl spotkań online, które zostały przeprowadzone przez ekspertów w swoich dziedzinach. Na spotkaniach trwających w kwietniu i maju nauczyciele mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat bikefittingu, podyskutować o efektywnej edukacji młodych rowerzystów, a także zaczerpnąć wszelkich informacji zarówno teoretycznych, jak i praktycznych odnośnie planowania oraz realizacji wycieczek rowerowych dla grup zorganizowanych.

Tegoroczna edycja kampanii poświęcona jest klimatowi – aktywne dojazdy to najlepszy wybór w trosce o naszą planetę! Niezmiernie ważna jest także edukacja, dlatego zaprosiliśmy nauczycieli do udziału w webinariach, na których otrzymali narzędzia do przeprowadzenia angażujących działań o zmianach klimatu.

Przed nami jeszcze jedno spotkanie online – webinarium poświęcone tematyce wolontariatu, na którym pedagodzy dowiedzą się jak efektywnie koordynować działania kół wolontariatu i zachęcać do działania. Wszystko po to, by nauczyciele mieli szansę poszerzania swoich kompetencji na tematy, które są blisko powiązane z kampanią Rowerowy Maj.

Stawiamy na praktyczną edukację

Uczniowie klas IV-VIII ze szkół podstawowych będą mieli dodatkowo możliwość uczestniczenia w warsztatach doskonalących jazdę na rowerze. Celem jest pogłębienie umiejętności jazdy na rowerze i tym samym zwiększenie chęci i gotowości młodych rowerzystów do regularnego korzystania z roweru jako środka codziennego transportu. Doświadczeni instruktorzy poprowadzą zajęcia z dziećmi posiadającymi uprawnienia do poruszania się rowerem po drogach publicznych i z tymi, które dopiero przygotowują się do zdobycia Karty Rowerowej. Warsztaty będą się odbywać na terenie szkół i w ich bliskim otoczeniu w maju i czerwcu. Uczniowie uprawnieni do wyjazdu na drogi publiczne pod okiem trenerów przećwiczą swoje umiejętności kierowania rowerem w ruchu ulicznym.

Mobilny Serwis Rowerowy w szkołach

Rower dba o zdrowie i klimat, a my zadbamy o rowery! Rusza Mobilny Serwis Rowerowy, dedykowany uczniom i nauczycielom. W maju, a także w czerwcu na terenach poszczególnych szkół podstawowych będzie okazja do wykonania bezpłatnego przeglądu roweru oraz dokonania drobnych napraw. Dzięki temu pojazdy będą sprawne, bezpieczne i gotowe na wykręcanie kolejnych rowerowych kilometrów, nie tylko w maju.

Piknik

W czerwcu zapraszamy uczestników kampanii do udziału w pikniku ekologicznym, który odbędzie się na zielonych terenach otaczających Pawilon Edukacyjny Kamień. Pojedziemy na niego wspólnie, w ramach wielkiego przejazdu rowerowego ulicami Warszawy. Na pikniku wręczymy nagrody dla najaktywniejszych placówek oraz zapewnimy liczne atrakcje dla małych i dużych.

Jak to działa?

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna, która w Warszawie odbywa się po raz piąty. W tym roku bierze w niej udział 46 miast i gmin. To największa kampania tego typu w Polsce, a być może w całej Europie. Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Zachęcamy, żeby we wszystkie majowe dni szkolne dotrzeć na lekcje i do przedszkoli aktywnie, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce. Za każdy dojazd nauczyciele rozdają dwie naklejki – jedną na plakat wiszący w klasie, drugą do swojego dzienniczka. Im więcej przejazdów, tym fajniejsze nagrody indywidualne i grupowe. Nie ma tu przegranych!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA