Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Polak w międzynarodowym konkursie monologów

17-11-2021 20:56 | Autor: RK
Rafael Ferenc pokonał konkurencję i zdobył miejsce w Globalnym Finale międzynarodowego konkursu monologów World Monologue Games, największej tego typu imprezy na świecie, w której biorą udział wykonawcy z ponad 50 krajów.

„Nie mogłem w to uwierzyć, gdy me nazwisko zostało ogłoszone jako jednego z finalistów” — mówi Rafael Ferenc. „To stawia mnie na tle najlepszych aktorów na świecie. Muszę przyznać, że odczuwam lekką presję, jednakże radość i duma to rekompensują!”

Wydarzenie oceniane jest przez ekspertów branżowych z całego świata, w tym uznanych aktorów filmowych, reżyserów czy też dyrektorów międzynarodowych szkół teatralnych. Już ponad sto tysięcy widzów obejrzało wcześniejsze kwalifikacje z udziałem Rafaela Ferenca, począwszy od kwalifikacji lokalnych, poprzez regionalne, do globalnych finałów. Twórca wydarzenia, Pete Malicki, nie mógł być bardziej zadowolony z reakcji, jaką otrzymały World Monologue Games 2021. „Mamy w tym roku niesamowitych wykonawców, którzy awansowali do Globalnego Finału. Nie zazdroszczę sędziom ciężkiej pracy – wybór zwycięzców z każdej kategorii będzie naprawdę trudnym wyzwaniem!”.

Od czasu powstania Igrzysk zarejestrowało się około 5000 wykonawców z ponad 100 krajów. Tylko 20 zawodników zdobyło miejsce w światowym finale WMG, z czego jedynie 3 z Europy.

„Wykonuję monolog o skazańcu Fiedce, ofierze społeczeństwa, który od małego dziecka, traktowany był, jak zwierzę. Jego świat od zawsze przepełniony był gniewem, agresją, strachem, czy też zazdrością. Zobacz, co to z niego uczyniło. Fiedka inspirowany jest bohaterem noweli Fiodora Dostojewskiego „Biesy”, Fiedce Katorżnym. Jestem naprawdę podekscytowany pomimo presji i nie mogę się doczekać rywalizacji na światowej scenie!”

Rafael Ferenc pochodzi z Polski, gdzie otrzymał pierwsze wykształcenie aktorskie w studiu teatralnym Hyde Park (3-letni kurs eksternistyczny). Podczas studiów aktorskich, jak i po zakończeniu nauki brał udział w wielu produkcjach teatralnych (Teatr Prochoffnia), jak i telewizyjnych (TVP1, TVP2, Polsat).

W 2007 Rafael zdobył stypendium artystyczne rządu duńskiego i wyjechał na studia aktorskie do Aero (Dania), gdzie w Szkole Artystycznej Aero Hojskole studiował na wydziale aktorskim. Podczas swych studiów w Danii występował w Musikhus (Aarhus), Aeroskobing, Struer i innych duńskich miastach. W 2009 roku został przyjęty do East 15 Acting School w Londynie, na wydział MA Acting Int. Powyższe studia ukończył z tytułem magistra sztuki aktorskiej.

Do najistotniejszych spektakli teatralnych Rafaela należą: „Julius Caesar” wystawiany na deskach słynnego The Shakespeare’s GLOBE w Londynie, gdzie grał Marka Antoniusza, czy “Pentecost” dla Charm Offensive w Londynie, pod specjalnym patronatem Davida Edgara.

Rafael specjalnie dumny jest ze współpracy z Timem Supple’m, reżyserem przez wiele lat współpracującym z RSC (Royal Shakespeare Company) i London National Theatre, jak również z udziału w serialu “Whirlwind”, produkowanego przez Stevena Spielberga i Toma Hanksa, w reżyserii utytułowanego reżysera amerykańskiego, Tim van Patten („Gra o tron”, „The Sporanos”, „The Pacific”).

Rafael brał również udział w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Można go zobaczyć w serialach telewizji BBC „Casualty” i „East Enders” (materiał dostępny na żądanie, jak również bezpośrednio z bazy BBC - własny profil).

Dla polskiej widowni Rafael może być rozpoznawany przez dwie produkcje filmowe: „Mission of Honour” (w Polsce dystrybuowany pod tytułem „303 Bitwa o Anglię”), gdzie grał role Ludwika Paszkiewicza, jednego z polskich asów lotnictwa, członka słynnego dywizjonu 303 i uczestnika bitwy o Anglię; jak również z „Ostatniego świadka”, gdzie miał okazję wcielić się w postać polskiego oficera z czasów II wojny światowej, zamordowanego w Katyniu.

Rafael naucza także gry aktorskiej, zarówno zawodowych aktorów i studentów Dramy, jak również naturszczyków, czy pasjonatów aktorstwa.

Globalne Finały World Monologue Games będą transmitowane na żywo 20 listopada 2021 poprzez platformę YouTube, pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=PVwVKXyCMH0.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA