Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Pocztówki z Zacisza Joanny Mrozowskiej

14-10-2020 20:10 | Autor: Grzegorz Borkowski
Rysunki nakreślone farbą na obrazach Joanny Mrozowskiej mogą sprawiać wrażenie szkicowych, bo mają w sobie sugestywną prostotę przedstawiania wybranych motywów. Jednak w tej prostocie dostrzec można na tyle syntetyczne ujęcie przedstawianych postaci i obiektów, że obrazy stają się pokrewne sztuce plakatu – z zapisu konkretnych realiów tworzą metafory ogólniejszych zjawisk.

Obrazy z cyklu „Pocztówki z Zacisza” zmierzają do uchwycenia tego, co jest najbardziej prostą wizualnie ideą domu. Dochodzi tu do głosu wieloletnie doświadczenie zamieszkiwania artystki w warszawskiej dzielnicy Zacisze, dzielnicy małych (i mało efektownych) jednorodzinnych budynków. Domy na Zaciszu to często po prostu „komórki” (taki tytuł nosi jeden z obrazów na wystawie) – trywialne (ale wolno stojące) pojemniki do mieszkania, a jednak właśnie w ich formie artystka dostrzegła najbardziej rozpoznawalny obecnie znak domu, choć zapewne dla większości mieszkańców miast wyobrażenie domu to dziś po prostu ileś metrów powierzchni w bloku. Prezentowany na wystawie zestaw obrazów umożliwia zobaczenie, jak od przedstawiania realnych obiektów-domów uwaga artystki przechodzi do znaków pojęć bardziej abstrakcyjnych, ale równie dobrze ten proces możemy widzieć w odwrotnym kierunku: od abstrakcyjnych form domów do tych realnych.

Wystawa w Galerii Działań SMB Imielin (Marco Polo 1) czynna będzie 17 października w godz. 16 -20, potem – do 17 listopada w g.14 -19 (pon.- ptk.). Zwiedzanie jedynie z zachowaniem aktualnych zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

Wystawa zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Kultury dla Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA