Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Początek i koniec

01-07-2020 21:39 | Autor: ABU
Tak można by streścić to, co działo się w Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie w drugiej połowie czerwca. Z jednej strony placówka kilkoma wydarzeniami artystycznymi nieśmiało wznowiła działalność po długiej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, z drugiej – te same wydarzenia zakończyły sezon kulturalny.

Czerwcowe „rozpoczęcie-zakończenie” zostało podyktowane sygnałami od mieszkańców, że już bardzo stęsknili się za obcowaniem z kulturą w Domu Sztuki. Stało się możliwe w IV etapie odmrażania życia gospodarczego i społecznego w kraju, a odbyło z zachowaniem reżimów sanitarnych.

Wspomnianą tęsknotę potwierdziła frekwencja na imprezach. Wprawdzie na promocji tomiku poezji Janiny Próchniewskiej „U schyłku dnia” była jeszcze dość skromna (przy czym wszyscy, którzy przyszli, zostali do końca długiego wieczoru, by z uwagą wysłuchać nie tylko refleksyjnych wierszy jego bohaterki, ale również ballad w pięknym wykonaniu barda Dariusza Rączki), za to na pokazie flamenco i koncercie dziecięcego zespołu wokalnego „Ósemki i szesnastki” dopisała jak należy, oczywiście w granicach wytyczonych reżimami sanitarnymi.

Efektowny pokaz flamenco wypełniły tańce w wykonaniu uczestników warsztatów prowadzonych w Domu Sztuki przez wybitną tancerkę Karolinę Łucznik. Tańczyły dzieci, tańczyli seniorzy (wszyscy wykonawcy w pięknych strojach, z wachlarzami w dłoniach), na koniec w tańcu solo wystąpiła sama pani Karolina, a publiczność po każdym tańcu biła brawo.

Nie mniej gorąco słuchacze przyjęli każdą z kilkunastu piosenek ludowych: polskich, ukraińskich, bałkańskich, które złożyły się na bardzo udany koncert „Ósemek i szesnastek”. Znany muzyk folkowy Marcin Zadronecki kieruje tym zespołem także w ramach warsztatów organizowanych w Domu Sztuki, tym razem wokalnych i przeznaczonych tylko dla najmłodszych.

Dodajmy, że w Galerii Domu Sztuki czynna jest wystawa prac dzieci uczestniczących z kolei w warsztatach plastycznych.

Wymienione warsztaty były sfinansowane ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA