Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Początek grudnia w „Alternatywach”

01-12-2021 22:00 | Autor: red.
Mikołajkowe warsztaty dla dzieci, druga odsłona cyklu „Jak u Barei” oraz „Nie lubię pana, Panie Fellini”, czyli monodram Małgorzaty Bogdańskiej w reżyserii Marka Koterskiego. To tylko część programu, który Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” przygotowało na początek grudnia.

3 piątek 19:00

„70 lat Pippi Pończoszanki” [wystawa]

Astrid Lindgren wymyśliła postać Pippi w roku 1941. Wtedy właśnie jej córka Karin poprosiła o ciekawą opowieść, a w wyobraźni przyszłej pisarki zrodziła się niezwykła dziewczynka przełamująca konwencje świata dorosłych. W 2015 roku minęło 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania „Pippi Pończoszanki”. Z tej okazji w trasę po Polsce ruszyła wystawa poświęcona Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren. Teraz zawita na Ursynów. Wstęp wolny.

 

4 sobota 10:00 (3-6 lat), 11:00 (7-9 lat)

Fińskie himmeli [warsztaty dla dzieci]

Poznajmy tradycyjne fińskie dekoracje himmeli, czyli trójwymiarowe wiszące ozdoby, zrobione najczęściej ze słomy, o prostszych lub bardziej skomplikowanych geometrycznych kształtach. Dzisiaj robione są głównie w czasie Bożego Narodzenia, ale zgodnie z dawniejszą tradycją wykonywano je też w innych okresach. Podczas zajęć poznamy symbolikę himmeli i zrobimy własną ozdobę.

 

4 sobota 12:30 (3-6 lat), 13:30 (7-9 lat)

Chanuka [warsztaty dla dzieci]

Żydowskie święto Chanuka, znane również jako Dzień Ognia lub Święto Świateł, trwa 8 dni. Wiąże się z nim rytuał zapalania świateł, świec oraz lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym dziewięcioramiennym świeczniku – chanukii. Podczas warsztatów zapoznamy się z historią oraz przebiegiem święta, poznamy żydowskie zwyczaje oraz potrawy towarzyszące tej okazji.
 

4 sobota 16:00

„Jak u Barei” [cykl]

„Alternatywy 4” w Alternatywach! Właśnie minęło 35 lat od premiery słynnego serialu Stanisława Barei. Z tej okazji zapraszamy na drugie spotkanie poświęcone temu kultowemu twórcy. Tym razem Rafał Dajbor, autor książki „Jak u Barei, czyli kto to powiedział”, poprowadzi rozmowę z Kazimierzem Kaczorem. Zaraz po rozmowie pokażemy drugi odcinek serialu „Alternatywy 4”. Wstęp wolny. Obowiązuje bezpłatne wejściówki.

 

4 sobota 18:00

„Nie lubię pana, Panie Fellini” [teatr]

Monodram Małgorzaty Bogdańskiej w reżyserii Marka Koterskiego. Ta biograficzna opowieść o wybitnej włoskiej aktorce Giuliettcie Masinie staje się pretekstem do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie w miłości do genialnego, lecz niewiernego męża. Na scenie tylko ona – Giulietta/Małgorzata. Obok niej walizka z rekwizytami charakterystycznymi dla Masiny i Felliniego. Tam mieści się wszystko, całe życie, miłość i niechęć FeFe. Pękata walizka towarzyszy Bogdańskiej od początku do końca przedstawienia, a wyjmowane z niej przedmioty otwierają kolejne rozdziały z życia artystów.

 

5 niedziela 12:00

„Emma i Święty Mikołaj” [kino]

Największym pragnieniem pełnej wyobraźni, 11-letniej Emmy jest spotkanie z elfami, w których istnienie bezgranicznie wierzy. Gdy w jej życiu niespodziewanie pojawia się sam Święty Mikołaj i jego żona Julie, bohaterka nagle staje przed okazją dołączenia do wyprawy w magiczny świat elfów. Teraz Emma będzie mogła pomóc Świętemu Mikołajowi w niebezpiecznej misji ratowania dziecka z rąk złej królowej elfów...

 

5 niedziela 13:00 (3-6 lat), 14:00 (7-9 lat), 15:00 (7-9 lat)

Polskie tradycje bożonarodzeniowe [warsztaty]

Czy wiecie, skąd wziął się zwyczaj strojenia bożonarodzeniowego drzewka? Co to są światy? A może zgadniecie, gdzie w domu trzymano podłaźniczkę? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi podczas świątecznych zajęć. Uczestnicy poznają tradycje bożonarodzeniowe z różnych regionów Polski – będzie to okazja do zapoznania się z mniej znanymi zwyczajami. Wykonamy ozdoby choinkowe z papieru oraz z kolorowych opłatków.

 

5 niedziela 19:00

Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2021 #[muzyka]

Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2021 to druga edycja międzynarodowego konkursu dla dyrygentów orkiestr dętych, który odbywa się co dwa lata w Warszawie. Jest to drugi tego typu konkurs w Europie. Jego realizacja wiąże się z coraz większą liczbą absolwentów specjalności dyrygentura orkiestr dętych akademii muzycznych w całej Europie i na świecie. Konkurs ma charakter otwarty – przeznaczony jest dla wszystkich dyrygentów orkiestr dętych bez ograniczeń wiekowych. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Warsaw Wind Music. Wstęp wolny. Obowiązuje bezpłatne wejściówki.

 

6 poniedziałek 19:00

Podsumowanie roku w literaturze

Krytyczka literacka Justyna Sobolewska wraz z zaproszonymi gośćmi – badaczką Elizą Kącką, krytykiem Michałem Nogasiem oraz pisarką Małgorzatą Rejmer – podsumuje rok 2021 w literaturze. Wstęp wolny. Obowiązuje bezpłatne wejściówki.

 

8 środa 18:00

„Ucieczka na Srebrny Glob” [kino]

„Na srebrnym globie” (1977/1987) Andrzeja Żuławskiego mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć? „Ucieczka na Srebrny Glob” Kuby Mikurdy przedstawia największą tajemnicę i niespełnione marzenie polskiego kina.

 

10 piątek 20:00

Pękala & Zemler & Tarwid  „Słodkie rytmy” [muzyka]

Hubert Zemler i Miłosz Pękala to czołowi polscy perkusiści i wybitni instrumentaliści, którzy śmiało poczynają sobie również na polu kompozytorskim. O ich horyzontach świadczy program, który przygotowali na zamówienie tegorocznego festiwalu Unsound w Krakowie, gdzie wykonali reinterpretacje utworów artystki Jlin oraz zagrali własne wersje teatralnych i filmowych ścieżek dźwiękowych autorstwa Krzysztofa Pendereckiego. Zemler i Pękala wystąpią w z wybitnym pianistą młodego pokolenia Grzegorzem Tarwidem oraz autorem wizualizacji Wiktorem Podgórskim. Partnerem wydarzenia jest Unsound Festival.

 

Bilety i bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” oraz online: biletyna.pl. Bilety na warsztaty: strefazajec.pl.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA