Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Plakaty w przededniu wolności

24-07-2019 22:46 | Autor: Mirosław Miroński
W Galerii Brama Bielańska można obejrzeć interesującą wystawę - „W przededniu wolności”. Swoje prace prezentuje Tomasz Sarnecki.

Zaprezentowane zostały prace tego artysty pochodzące ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz związane z nim archiwalia. Wydarzenie to wpisuje się w mazowieckie obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku pod wspólnym tytułem „Nadzieja”.

Wystawa obejmie 25 obiektów, tj. plakaty autorstwa Tomasza Sarneckiego np. „Niepotrzebni mogą odejść” (1990), a także fotografie spacer Nowym Światem Moniki i Tomasza Sarneckich dzień po ślubie w strojach z lat 30. XX wieku. Zobaczyć można również archiwalia, a wśród nich dyplom ukończenia z wyróżnieniem studiów na ASP.

Wystawie towarzyszy katalog ukazujący prace Tomasza Sarneckiego i zawierający teksty napisane przez jego żonę ‒ Monikę Sarnecką oraz Dariusza Parzyszka ze Stowarzyszenia Historycznego Cytadela, którego artysta był założycielem i wieloletnim prezesem.

Tomasz Sarnecki (1966‒2018) był grafikiem, plakacistą i rysownikiem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wieloletnim kierownikiem artystycznym z doświadczeniem m.in. w reklamie, miłośnikiem historii sztuki i muzealnictwa. To on zaprojektował powszechnie znany plakat Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” pt. W samo południe – symbol polskiej transformacji, jeden z najważniejszych plakatów XX wieku wg Victoria and Albert Museum w Londynie. W 2009 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

To już kolejne wydarzenie w ramach mazowieckich obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku pod wspólnym tytułem „Nadzieja”, trwających od 31 maja tego roku w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Wcześniej odbyły się wystawy W samo południe – historia wokół jednego plakatu autorstwa Sarneckiego i 60-lecie pracy dziennikarsko-literackiej Stanisława Kaszyńskiego 1959–2019, a także wykład i panel dyskusyjny prowadzone przez dra Ryszarda Miazka oraz koncert „Nadzieja” Chóru Męskiego „Harfa”.

Patronat honorowy nad wystawą objął Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego i Ewa Malinowska Grupińska – przewodnicząca Rady m. st. Warszawy. Wystawę można oglądać do 25 sierpnia.

Wstęp bezpłatny!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA