Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Piaseczyńskie Szachogranie

26-10-2016 20:56 | Autor: Wojciech Różycki
Piaseczyńskie Liceum Ogólnokształcące im. I Dywizji Kościuszkowskiej gościło liczne grono szachistów z całej Polski. Zaproszenie do wspólnej zabawy w drugiej edycji Piaseczyńskiego Szachogrania przyjęło 98 zawodników. Na liście startowej pojawili się gracze z trzech krajów, w tym 6 arcymistrzów i 13 zawodników z tytułami mistrzowskimi.

Turniej miał mocny „czub”. Średni ranking pierwszej dziesiątki przekroczył 2500. Numerem  jeden na liście startowej był aktualny trener i kapitan kadry narodowej Bartosz Soćko.

Na kształt listy startowej miał na pewno wpływ fakt, że  miejscowy arcymistrz, mieszkaniec Zalesia Górnego Bartosz Soćko zgłosił się do turnieju jako pierwszy, zachęcając tym samym do udziału swoich kolegów i uczniów.

Impreza, tak jak i w roku ubiegłym, objęta była hojnym patronatem Starosty Piaseczyńskiego.  Organizację wsparło również Centrum Kultury w Piasecznie – Klub Kultury w Zalesiu Górnym , Mazowiecki Związek Szachowy, a nad całością czuwał człowiek maszyna - dyrektor turnieju Dariusz Różycki z klubu Laura Chylice.

Turniej, poza zmianą miejsca gry nie przeszedł żadnej rewolucji. Utrzymano to samo tempo gry 10min +5sek. i dystans 9 rund.

Sędzią główną była uznana arbiter I.A. Agnieszka Brustman. Sprawdzona formuła i zgrana ekipa organizacyjna po raz kolejny nie zawiodła. Zimny bufet obsługiwany przez mamy miejscowych szachistów zyskał w tym roku konkurencję w postaci otwartej dla szachistów stołówki szkolnej. Organizatorzy starali się, aby niczego szachistom nie brakowało.

Szachiści odpłacili się sporą dawką sportowych emocji. Jak wiedzą wtajemniczeni, szachy szybkie lubią obfitować w niespodzianki, a te z kolei są uwielbiane przez kibiców.

Już po pierwszej rundzie sporo komentarzy wzbudził remis zawodnika II kategorii z arcymistrzem szachowym.  Na czoło tabeli dosyć szybko wysunął się zeszłoroczny zwycięzca Bartosz Soćko, jednak w szóstej rundzie musiał uznać wyższość swojego ucznia - arcymistrza Kamila Draguna. Dalsze wyniki pozwoliły jednak ponownie zabrać do domu najwyższe trofeum turnieju, choć o kolejności decydowała wartościowość pomocnicza.Piaseczyński turniej spotyka się po raz kolejny z dużym odzewem wśród szachowych tuzów, ale stworzony został z myślą o miejscowym środowisku szachowym, a w szczególności o naszych  ekstraligowych juniorach.

Liczna reprezentacja 45 szachistów z powiatu Piaseczyńskiego jest dowodem, że pomysł wypalił i trafił do adresatów. Tworząc ten turniej, szukaliśmy formuły, która by pozwoliła miejscowej drużynie z Chylic wykonać krok w stronę tytułów mistrzowskich.  Padał argument o naszych  9 klubowych kandydatach do tytułu  mistrza, którzy, by szybko pójść w górę, muszą mieć szansę, aby walczyć z mistrzami. Obserwując turniej można było zobaczyć jak na dłoni  przykłady realizowania tych założeń. Oto one: trzynastoletni Daniel Sanz Wawer  (najwyżej sklasyfikowany wśród zawodników KS Laura Chylice) przebył bardzo krętą drogę do 11 miejsca w turnieju. Zgubił punkt z 11 letnim Tymonem Czernkiem   w drugiej rundzie. W trzeciej kolega z  II drużyny klubu Jan Golecki zgodnie z zasadą „Trudno być prorokiem we własnym domu” ograł nominalnie mocniejszego kolegę. Zgubienie 1 z 3pkt  na początek, a później zdobycz 5,5pkt  z 6 rund i wygrana z arcymistrzem w ostatniej rundzie diametralnie zmieniła miejsce zawodnika  w tabeli  i była tym ładunkiem doświadczenia o jakim marzyliśmy, aby trafiało do naszych juniorów.Zupełnie inaczej turniej przebiegał dla Patryka Chylewskiego: 4pkt  z 5 partii na początek, w tym  wygrana z IM i FM, by później, w drugiej części  ugrać tylko 1pkt  z 4 partii. Tutaj skarbem, który wyniósł Patryk z turnieju była gra z  6  utytułowanymi zawodnikami.

Młodzi mogli też uczyć się właściwego podejścia do oceny rozegranej partii, obserwując np. Mistrza Rafała Przedmojskiego. Sporządzanie notatek po każdej grze, wspólna analiza partii z rywalem zwracała uwagę na solidne podejście do szachowego rzemiosła.

Zakończenie turnieju zyskało stosowną oprawę dzięki obecności wicestarosty Powiatu Piaseczyńskiego Arkadiusza Strzyżewskiego, który osobiście wręczał nagrody najlepszym zawodnikom.

Nagrodzonych zostało sześciu pierwszych zawodników w kategorii OPEN i trzy najlepsze kobiety:

Nagrodzono także najlepszych w rankingu: do 2200 Elo - Jakuba Suliborskiego, do 2000 -  Daniela Sanz Wawera, do 1800 - Antoniego Szustakowskiego, do 1600 - Marię Malicką, do 1400 - Jakuba Piotrowicza. Ponadto wyróżniono najlepszego Seniora - Jerzego Kota, Juniora - Mikołaja Winiarskiego, Juniora Młodszego - Radosława Psyka, najlepszego zawodnika   Laury Chylice - Victoriano Sanz Losada, oraz najlepszego mieszkańca Powiatu Piaseczyńskiego - Macieja Nurkiewicza.

Wyniki:

1. GM Bartosz Soćko (ranking 2702) Hetman Katowice 7,5 pkt;

2. GM Kamil Dragun (2534) Stilon Gorzów Wlkp 7,5;

3. IM Daniel Sadzikowski (2386) Polonia Wrocław 7,0;

4. GM Bartłomiej Heberla (2567) Baszta Żnin 7,0;

5. GM Mateusz Bartel (2665) Polonia Wrocław 7,0;

6. m Rafał Przedmojski (2349) AZS UW Warszawa 6,5;

7. GM Kacper Piorun (2627) Stilon 6,5;

8. IM Krystian Kuźmicz (2405) WKS Kopernik Toruń 6,5...

16. WIM Anna Jakubowska (2151) Nadnarwianka Pułtusk 6,0.

 

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA