Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Patroni roku 2022

12-01-2022 21:23 | Autor: Katarzyna Nowińska
„Patron roku 2022” to kolejna edycja inicjatywy mającej na celu uczczenie pamięci osób, wydarzeń, instytucji oraz idei, które odegrały ważną rolę w dziejach naszego kraju. Patronów roku wybiera zarówno Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, jak i Senat. Sejmowymi patronami roku 2022 wybrani zostali Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Wanda Rutkiewicz oraz Józef Rufin Wybicki.

Sejm podjął także uchwałę, na mocy której w 2022 uczcimy epokę Polskiego Romantyzmu. Z kolei Senat postanowił, że ten rok będzie Rokiem Botaniki ze względu na przypadającą właśnie w 2022 100. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego. „Izba refleksji” pragnie również zwrócić uwagę na ogromny, a często niedoceniany wpływ tej nauki na rozwój gospodarki oraz na nasze codzienne życie. Senackimi patronami roku ustanowieni zostali Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Ignacy Łukasiewicz i Bruno Schulz. Patronom senackim media poświęcają mniej uwagi niż tym sejmowym i dlatego nie jest o nich tak głośno, ale im również dedykowane będą specjalne wydarzenia.

W swym uzasadnieniu co do wyboru Władysława Bartoszewskiego senatorowie przypomnieli, że w tym właśnie roku przypada 100. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka: żołnierza AK, więźnia Auschwitz, działacza Polskiego Państwa Podziemnego, historyka, publicysty, dziennikarza, pisarza, wykładowcy, dyplomaty i polityka. Senatorowie w swej uchwale podkreślili też, że ten wielki polski patriota zachęcał nas byśmy zawsze pozostali wierni maksymie: „Warto być przyzwoitym!”.

90 lat temu urodził się Bronisław Geremek. W czasach PRL-u współtworzył demokratyczną opozycję. Mimo gróźb i zastraszania przez PRL-owski aparat bezpieczeństwa nigdy nie brał pod uwagę wyjazdu z Polski. Nie do przecenienia jest jego wkład w budowę niepodległej Rzeczpospolitej po 1989 roku oraz działania na rzecz wprowadzenia naszego kraju do NATO i do Unii Europejskiej. 12 marca 1999 roku w imieniu rządu RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego, co było ostatecznym przypieczętowaniem przynależności Polski do świata Zachodu. „Czas kierowania polską dyplomacją jeszcze za jego życia przeszedł do historii” – napisano w senackiej uchwale.

W 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza, wybitnego naukowca, farmaceuty, pioniera przemysłu naftowego, założyciela pierwszej na świecie kopalni naftowej, wynalazcy lampy naftowej, a jednocześnie działacza niepodległościowego. Wspierał finansowo Powstanie Styczniowe, a później pomagał powstańcom, którzy musieli uciekać. Był posłem na sejm galicyjski IV kadencji. Bardzo angażował się w rozmaite działania społeczne, propagował i niejednokrotnie je finansował, między innymi poprzez tworzenie sądów, budowę szkół i szpitali, rozwój infrastruktury, takiej jak drogi czy mosty. Walczył z biedą i alkoholizmem w regionie, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne oraz zachęcał ludzi do zakładania własnych firm.

Ustanawiając Bruno Schultza patronem roku 2022, Senat przypomniał, że w tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci tego wszechstronnie utalentowanego artysty żydowskiego pochodzenia. Schultz jest uważany za jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku, a jego utwory, takie jak „Sklepy cynamonowe” czy „Sanatorium pod klepsydrą” weszły do kanonu literatury światowej. Co roku powstają liczne adaptacje teatralne opowiadań Brunona Schulza. Od czasu do czasu na aukcjach pojawiają się nieznane dotąd grafiki artysty. Wiele lat po wojnie odkryte zostały freski namalowane przez Schultza w domu gestapowca Landaua. Freski znajdują się obecnie w Muzeum Yad Vaschem w Jerozolimie.

Fot. wikipedia

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA