Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Pandemia nie przeszkodziła mieszkańcom Ursynowa!

10-02-2021 21:44 | Autor: red.
Z burmistrzem Robertem Kempą o Budżecie Obywatelskim.

PASSA: Mieszkańcy złożyli aż 154 wnioski do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego na Ursynowie. Jest Pan zaskoczony?

ROBERT KEMPA, burmistrz dzielnicy Ursynów: Przede wszystkim bardzo się cieszę, że pomimo trwającej pandemii COVID-19, mieszkańcy zgłosili więcej projektów niż rok wcześniej! Tym samym Ursynów znalazł się na podium i jest trzecią dzielnicą w Warszawie, jeżeli chodzi o liczbę zgłoszeń. Doceniam wysiłek włożony w przygotowanie wniosków, ponieważ oprócz pomysłu, przeniesienia go na formularz papierowy lub elektroniczny, trzeba jeszcze dołączyć listę podpisów osób popierających wniosek. Było to naprawdę duże wyzwanie. Pandemia nie przeszkodziła mieszkańcom Ursynowa, a nawet myślę, że wiele osób zmobilizowała do tak wartościowej aktywności.

Co ważne, władze Warszawy przygotowały także pewne rozwiązania ułatwiające złożenie projektu oraz wzmacniające bezpieczeństwo wnioskodawców. W tym roku po raz pierwszy można było zbierać elektroniczne podpisy. Na razie mieszkańcy jeszcze częściej wybierali tradycją formę, ale jestem przekonany że z czasem będzie się to zmieniać.

Jakie pomysły zostały zgłoszone?

Na Ursynowie zgłoszono 154 projekty, ale ta liczba jeszcze nieznacznie może się zmienić. Wynika to z faktu, że w czasie weryfikacji może nastąpić jeszcze zmiana poziomu złożonego wniosku. Przypomnę, że mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły dzielnicowe i ogólnomiejskie.

Tradycyjnie wśród ursynowskich wniosków znalazły się doświetlenia przejść dla pieszych, a także: nowe nasadzenia drzew i krzewów, wybiegi dla psów, lodowisko, tężnie, fontanna przy ratuszu, kursy pierwszej pomocy, samoobrona, lekcje zumby, biegi w Lesie Kabackim czy koncerty. Mieszkańcy naszej dzielnicy, jak zwykle, stanęli na wysokości zadania. Projekty są ciekawe i różnorodne, co oznacza, że podczas glosowania mieszkańcy Ursynowa będą mieli z czego wybierać.

Kiedy odbędzie się głosowanie?

Głosowanie odbędzie się w drugiej połowie czerwca. A zwycięskie projekty zrealizujemy oczywiście w 2022 roku. Chciałbym przypomnieć, że głosować może każdy mieszkaniec stolicy. Warszawski meldunek nie jest konieczny, wystarczy tu mieszkać. Nie trzeba być też pełnoletnim – głosować mogą nawet dzieci. Takie podejście do głosowania jest zgodne z głównymi założeniami Budżetu Obywatelskiego.

Zanim jednak projekty zostaną dopuszczone do głosowania, muszą zostać zweryfikowane pod kątem kryteriów BP. Nad tym właśnie teraz intensywnie pracują urzędnicy. Projekty mają być przede wszystkim możliwe do realizacji w ciągu jednego roku, ich lokalizacja powinna być na terenach, którymi dysponuje miasto, a wartość nie może przekroczyć 1 122 901 złotych. Poza tym wszystkie projekty powinny być ogólnodostępne.

Co to oznacza?

W przypadku projektów infrastrukturalnych, remontowych lub polegających na zakupie sprzętu musi być spełniony warunek minimalnej dostępność 25 godzin tygodniowo, między godz. 6.00 a 22.00, z uwzględnieniem sobót i niedziel. W przypadku tzw. projektów miękkich, a więc wszelkiego typu zajęć czy warsztatów, muszą być wskazane zasady informowania o terminie, sposobie i rekrutacji, zwłaszcza gdy projekt jest skierowany do ograniczonej grupy odbiorców. Wszystkie projekty są bezpłatne dla mieszkańców. Zresztą efekty kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego widać w każdej części Ursynowa.

Czyli warto głosować?

Oczywiście! W ursynowskiej przestrzeni funkcjonuje wiele zrealizowanych pomysłów, które pozytywnie wpłynęły na komfort naszego życia. Dlatego zachęcam wszystkich aktywnych mieszkańców, aby pamiętali o głosowaniu, ponieważ bez naszego udziału te pomysły nie będą mogły wejść w życie. Będziemy zresztą, jak co roku, namawiać do głosowania i o nim przypominać. Do realizacji zostaną wybrane pomysły, które otrzymają największą liczbę głosów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA