Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ostatni z Cichociemnych na Górce Kazurce - zobacz film!

18-05-2016 22:59 | Autor: red.
Dzień Cichociemnych na stałe wpisał się do kalendarza ursynowskich imprez plenerowych. Niepewna pogoda nie pokrzyżowała organizatorom planów i nie zniechęciła ludzi do spędzenia sobotniego popołudnia u podnóża Górki Kazurki.

Podczas sobotniego pikniku 14 maja mieszkańcy Ursynowa, a także licznie przybyli goście z innych części Warszawy mieli okazję poznać historię legendarnych Cichociemnych oraz uczestniczyć w wielu sportowych aktywnościach.  Kulminacyjnym punktem imprezy był przyjazd kpt Aleksandra Tarnawskiego ps. Upłaz – ostatniego żyjącego Cichociemnego – oraz skoki spadochronowe, które na jego cześć wykonało 11 żołnierzy JW GROM oraz funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Pan Tarnawski nie krył wzruszenia, kiedy zebrani uczestnicy pikniku odśpiewali mu „Dwieście lat’, po czym odczytano uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawa ustanawiającą Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. „Żyję już bardzo długo, ale nigdy tak ciepło mnie nie przyjęto jak dzisiaj. Pamiętajcie o nas wszystkich” – powiedział kpt. Tarnawski. Mimo 96 lat pan Aleksander wykazywał mnóstwo energii i długo rozmawiał z ludźmi, podpisywał się na pamiątkowych plakatach oraz udzielił kilku wywiadów dla mediów. 

Pozostałymi atrakcjami imprezy były m. in.: przejazdy terenowymi pojazdami wojskowymi i militarnymi, ekspozycja ciężkich pojazdów wojskowych – czołgu Sherman (z 1943) r. i czołgu T-55, ekspozycja oryginalnego wyposażenia i uzbrojenia użytkowanego przez Cichociemnych, prezentacja uzbrojenia i wyposażenia J.W GROM oraz Żandarmerii Wojskowej, szkolenia oraz aktywności sportowe i strzeleckie nawiązujące do ścieżki treningowej  Cichociemnych z Largo House.  Dużą popularnością cieszyły się gry terenowe, a także pokazy dynamiczne i inscenizacje grup rekonstrukcyjnych prezentujące taktyki  obronne jednostek specjalnych. Jak co roku najdłuższe kolejki ustawiały się po „talony” na grochówkę, której wydano rekordowe 1200 porcji. Oblegane były też stanowiska sklepów prezentujących militaria, odzież i wyposażenie survivalowe: Militaria.pl,  Gunfire.pl,  Azteko.pl, Cytadela ASG, Action Sport Games Dania, VSO. Natomiast na scenie występowała Orkiestra Wojskowa w Warszawie, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, a także jedyna w Polsce orkiestra dudziarska Pipes & Drums.

Łukasz Ciołko, zastępca burmistrza Ursynowa, : „W tym roku postawiliśmy na większą ilość stanowisk strzeleckich (ASG) – ponad 1 700 osób wykorzystało łącznie 28 000 sztuk amunicji airsoftowej biodegradowalnej.  Sądzę, że największą zaletą pikniku była ilość atrakcji wymagających aktywności sportowej. Specyfiką Dnia Cichociemnych na Ursynowie jest to, że co roku zwiększa się liczba partnerów, dzięki którym wydarzenie ma niepowtarzalny charakter i niesamowity wymiar edukacyjny”.  

Rzeczywiście ilość atrakcji robiła wrażenie – ponad 50 partnerów Urzędu Dzielnicy Ursynów zajęło cały teren od ul. Pileckiego aż do podnóża Górki Kazurki. Mieszkańcy Ursynowa mogą być dumni, że największa impreza plenerowa o charakterze militarnym w Warszawie odbywa się właśnie na Ursynowie.

CICHOCIEMNI – 316 znakomicie wyszkolonych w Wielkiej Brytanii i desantowanych w Polsce spadochroniarzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, zaliczanych do Armii Krajowej. Ich regularne szkolenie rozpoczęto w 1942 Audley End (hrabstwo Essex). Transportowani samolotami najpierw spod Londynu, a potem z włoskiej bazy w Brindisi byli zrzucani na ziemie polskie (rejon Warszawy lub Kielecczyzna) i włączali się do ważnych operacji wojennych i sabotażowych, biorąc m. in. udział w Powstaniu Warszawskim. Do najsławniejszych postaci wśród Cichociemnych należeli: Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak), Leopold Okulicki, Kazimierz Iranek-Osmecki, Stanisław Jankowski. Jedyną kobietą w tym doborowym gronie bohaterów była Elżbieta Zawacka (ps. Zo).

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA