Okno dla uczestników warsztatów stało się metaforą świata – mikrokosmosu, którym jest ta największa warszawska dzielnica.
Projekt stawia sobie również za zadanie prowadzenie warsztatów metodami, które umożliwią młodym ludziom „rozmowę” o sprawach poważnych i istotnych dla nich, w poważny sposób. Co, niestety, rzadko się zdarza.
Czy powstanie zapis socjologiczny (portret mieszkańców małego fragmentu dużej dzielnicy), czy badanie antropologiczne tej społeczności, czy wypracowana zostanie nowa metoda pracy animacyjnej czy budowania wystawy? A może każda z tych perspektyw jest ważna? To wkrótce się okaże. Już rozpoczęliśmy akcje artystyczne z dziećmi. Jedno jest pewne, ten projekt ma być ważny dla jego uczestników, ma ich zachęcić do refleksji nad istotnymi wartościami, nad miejscami na Ursynowie, które są dla nich istotne, nad zmianami, których chcieliby dokonać w swojej małej ojczyźnie, ale też nad marzeniami, które mogą stać się zachętą do zmian.
Warsztaty realizowane są z różnymi grupami wiekowymi: dziećmi, młodzieżą ich rodzicami i dziadkami, a zakończą się interaktywną wystawą zorganizowaną we współpracy z Galerią Działań SMB „Imielin”. Wystawa będzie dynamiczna – oznacza to, że w trakcie jej trwania dodawane będą kolejne elementy wytwarzane przez osoby, które na nią przyjdą. Już zapraszamy nie tylko dzieci, ale całe rodziny.
Przeprowadzonych zostało 10 bloków warsztatowych (każdy poświęcony innemu problemowi) w wyniku których zebrano wiele „elementów”, które złożą się na finałową wystawę. Najaktywniej w działaniach udział brali uczniowie szkół podstawowych nr 318 im. J.C. Andersena i 323 im. Polskich Olimpijczyków.
Niektóre akcje artystyczne realizować będziemy na ulicach Ursynowa. I tu będziecie mogli Państwo wziąć w nich udział.
To właśnie tytułowe „Okno”, może dzięki filmom Krzysztofa Kieślowskiego, stało się swoistym znakiem/logo największej warszawskiej dzielnicy. Inspiracją dla powstających podczas warsztatów prac, jest stare drewniane okna, wykonane bez żadnego gwoździa, przywiezione z Suwalszczyzny. Przypomina ono też wiejską historię tego miejsca, stając się jednocześnie inspiracją do działań poświęconych takim zagadnieniom jak: przed oknem (marzenia, potrzeby, tolerancja) i za oknem ( ulubione, magiczne, potrzebne miejsca na Ursynowie); dalekie okna ( np. w zniszczonych przez wojny miastach Aleppo, Sarajewo, Warszawa); okno w głąb siebie; okno – symbolika dawniej i dzisiaj; prywatność, tajemnica i jej naruszanie; widok z okna; okno na podwórze; wyglądanie przez okno – oczekiwanie, ciekawość; otwarte okno – metafora naszej otwartości również na innych.
Pracując nad poszczególnymi tematami, odwoływać się będziemy do wielu przykładów z historii sztuki, literatury i filmu, pytając o znaczenia/symbolikę okna dawniej i dzisiaj.
Wybór miejsca i skali projektu nie jest przypadkowy. Dzielnica miasta, choćby nawet tak duża jak Ursynów, jest przez mieszkańców intuicyjnie postrzegana jako pewna całość (mikrokosmos), która ma już (lub niebawem ją zyska) określoną tożsamość. Może uda się nam ją uchwycić i na finałowej wystawie zachęcić do rozmowy na temat swoistych cech i mieszkańców i samej dzielnicy, która ma dopiero (albo już) 40 lat.
Wszystkie klasy zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o kontakt z kierownikiem artystycznym Galerii Działań Jackiem Ojdą, ul. Marco Polo 1, 02-776 Warszawa, telefon 643 65 37
Projekt Okno realizowany jest w ramach stypendium MKiDN na 2017 r.
Zdjęcia pochodzą z warsztatu zrealizowanego 12.06.2017 w Sz. P nr. 323 pt. „Mikrokosmos”.