Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Odtworzono rustykalne meble w Wilanowie

18-05-2022 20:33 | Autor: ino
Po ponad 150 latach do ogrodów wilanowskich powrócił odtworzony komplet rustykalnych mebli ogrodowych należących do Aleksandry i Augusta Potockich.

Pierwsze działania w kierunku przywrócenia zestawu ogrodowych mebli wypoczynkowych Augusta i Aleksandry Potockich ruszyły w 2017 roku. Dopiero jednak w 2021 roku znaleziono odpowiedniego rzemieślnika - jest nim Andrzej Łukasik, który z nieskrywanym entuzjazmem podjął się realizacji przedsięwzięcia.

Analiza ze starego zdjęcia

Do dzisiejszych czasów nie zachowały się jednak plany rustykalnych mebli. Wykonano więc analiza fotogrametryczna XIX-wiecznego kadru – pochodzącego z 1864 roku! Dzięki istniejącej do dziś i sfotografowanej kolumnie z orłem możliwe było ustalenie właściwych proporcji i orientacyjnych wymiarów ławki, dwóch foteli z podłokietnikami oraz stołu. Specyfika obiektu jakim są meble rustykalne wykonane z naturalnych materiałów uniemożliwia ich rekonstrukcję. Stworzono więc de facto nowe meble, które w łudzący sposób są podobne do tych zamówionych niegdyś przez Aleksandrę i Augusta Potockich.

Rustykalny zestaw składa się ze stołu (ok. 170x70 cm i 75 cm wysokości blatu), dwóch krzeseł z podłokietnikami (ok. 90 cm wysokości oparcia, 57x43 cm siedziska na wysokości ok. 47 cm) oraz ławki (ok. 90 cm wysokości oparcia, 218x43 cm siedziska). Meble zostały wykonane z drewna orzecha włoskiego, olchy i jałowca, ponieważ trudno było skompletować elementy konstrukcyjne jednego gatunku. Ich naturalistyczna forma, przypominająca splątane konary drzew. Postałe elementy jak nogi krzeseł, podłokietniki, oparcia oraz noga stołu wykonane zostały z jałowca (Juniperus sp.) zarówno jego części nadziemnych jak i korzeni. Imponujących rozmiarów podstawa stołu stanowi pojedyncza karpa korzeniowa jałowca. Co ważne wszystkie elementy drewniane pochodzą z urobku komunalnej gospodarki drzewostanem na terenie Warszawy i w jej okolicach.

Nowe meble stanowią jak najwierniejsze nawiązanie do fotografii ze zbiorów Muzeum Narodowego. Meble zostały odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych i będą eksponowane w sezonie letnim w swojej historycznej lokalizacji w Parku Północnym, przy kolumnie z orłem. Projekt stanowi kolejny ważny krok w przywróceniu historycznego wyposażenia wilanowskich ogrodów.

Ogród Północny

Nowe-stare meble stanęły w Ogrodzie Północnym parku pałacowego. To geometryczna część wykonana w stylu francuskim. Obecne założenie powstało w miejscu ogrodu fruktyfikującego, w którym król Jan III uprawiał drzewa owocowe, warzywa oraz zioła. W XVIII wieku zastąpiono go ogrodem o charakterze ozdobnym. Do tej właśnie kompozycji nawiązuje współczesne założenie łączące elementy z XVIII i XIX wieku: regularny układ kwater obwiedzionych niskimi żywopłotami z bukszpanu i wypełnionymi ozdobnymi trawnikami, strzyżonymi w stożki cisami, klombami kwiatowymi oraz dekoracyjnymi ornamentami.

Centralnym elementem ogrodu jest fontanna zwieńczona figurą mitycznego młodego trytona z rogiem. Od północy ogród ograniczony jest szpalerem z grabu z wnękami na kamienne ławy, od wschodu zaś metalową pergolą obsadzoną lipami i bluszczem pospolitym, będąca konstrukcją pod przyszłą rekonstrukcję bindaża Elżbiety Sieniawskiej. W zachodniej części ogrodu znajduje się Gaj Akademosa, zaprojektowany w połowie XIX wieku jako miejsce zaciszne, służące do odpoczynku i rozmyślań. Za posągami Jana Kochanowskiego i Franciszka Karpińskiego, polskich poetów sławiących uroki życia na wisi, znajduje się owalny placyk otoczony półkolistą kamienną ławą, nawiązującą do „ławek szeptów”.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA