Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Od rozumu do wiary

20-04-2016 20:54 | Autor: Jerzy R. Bojarski
Kościół św. Tomasza Apostoła na Ursynowie, u zbiegu ulic Dereniowej i Indiry Gandhi, zwraca uwagę swoją wyjątkową sylwetką. Bryła z czerwonej cegły, choć na wskroś nowoczesna, przypomina budowle gotyckie z czasów apogeum mistycyzmu i życia religijnego. Wystarczy spojrzeć na tę architekturę i nie ma się wątpliwości, że to miejsce sacrum.

Ten kościół, jako jeden z nielicznych, ma własne wnętrze wystawiennicze – GALERIĘ na EMPORACH. Nazwa powstała od jej osobliwego kształtu. Wsparta na bocznych kolumnach i przyporach obiega wysoko pierścieniem nawę główną. Doskonale nadaje się do dużych wystaw artystycznych. Od lat kieruje nią znany artysta-plastyk, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość i społeczne zaangażowanie – Jerzy Derkacz. Dzięki jego inwencji i współpracy z proboszczem parafii – księdzem dr Henrykiem Małeckim, przy życzliwości władz dzielnicy – organizuje cykliczne wystawy. Temat tych pokazów ma zawsze jakiś kontekst intelektualny i filozoficzny. Tytuł obecnej wystawy „OD ROZUMU DO WIARY” w pełni temu kryterium odpowiada.   

Wykorzystując znajomości w środowiskach artystycznych i osobisty autorytet Jerzemu Derkaczowi udało się zaprosić do udziału w ekspozycji aż 39 twórców. Oto ich nazwiska:

Elżbieta Banecka, Tomasz Bełech, Alina Bloch, Agata Budny, Witold Czopowik, Małgorzata Dąbkowska, Jerzy Derkacz, Aleksandra Dobrowolska, Bogusław Dobrowolski, Janusz Ducki, Dorota Grynczel, Hanna Haska, Anna Jędrzejec, Zbigniew Karaszewski, Ryszard Kozłowski, Dariusz Kowalski (Kodar), Tomasz Jerzy Król, Daniel Ludwiczuk, Tomasz Łączyński, Jakub Łęcki, Tadeusz Markiewicz, Franciszek Maśluszczak, Irena Moraczewska, Tomasz Myjak, Marian Nowiński, Piotr Nowiński, Fredo Ojda, Teresa Pastuszka-Kowalska, Roman Pietrzak, Teresa Plata, Jan Rylke, Bartosz Sandecki, Czesław Piotr Szczepański, Piotr Szulkowski, Ewa Szyman, Apoloniusz Węgłowski, Grzegorz Witek, Maria Wollenberg-Kluza, Mariusz Gajewski.

Wśród powyższych artystów-plastyków wielu jest znanych nie tylko w kraju, ale i za granicą. Są również „debiutanci” wystawiający pierwszy raz w tej Galerii. Znaczną grupę stanowią artyści mieszkający i tworzący na Ursynowie. Ten wybór niejako gwarantuje wysoki poziom artystyczny ekspozycji. To zasługa kuratora – Jerzego Derkacza, który będąc sam autorem oryginalnych dokonań twórczych, potrafi ocenić sztukę innych i dokonać trafnej selekcji.

Obecność tak wielu plastyków reprezentujących indywidualne style, techniki i własną interpretację tematu spowodowało, że pod każdym względem jest to wystawa niezwykle interesująca, intrygująca i ciekawa. Składają się na nią rzeźby w kamieniu, brązie, metalu, ze szkła i ceramiczne, obrazy olejne i akrylowe, grafiki, rysunki, fotografie, tkaniny jedwabne, różnorodne instalacje itp.

Tytuł wystawy został zapewne zainspirowany słowami Św. Jana Pawła II: Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawd. Jasny i zrozumiały, a jednak chyba sprawił artystom sporo trudności, gdyż gros obiektów tylko sakralnością do niego nawiązuje. Obok nich zobaczyć tu można kilkanaście pięknych prac „neutralnych”. Ale jedna instalacja (co do tego niemal wszyscy się zgadzają) wiernie i czytelnie oddaje ideę wystawy pt. „Domino” – jej autorką jest Irena Moraczewska.

Niewiele czasu zostało na odwiedzenie tego miejsca – naprawdę warto. Kiczu tutaj nie znajdziemy tylko dobrą, dostarczającą wrażeń intelektualnych i estetycznych sztukę.  

Wystawa jest czynna do 3 maja 2016 br. codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach 15.00 – 17.00 i w niedziele po każdej mszy św.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA