Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Od Chopina po Komedę

11-08-2021 21:03 | Autor: Mirosław Miroński
W tych dniach 27. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce minął półmetek. W najbliższą sobotę publiczność otrzyma podwójną dawkę muzyki. Wystąpią dwie formacje jazzowe jedna po drugiej.

O godzinie 19:00 zagra Piotr „Bocian” Cieślikowski Quartet - Chopin Pianoless. Jest to najnowsze przedsięwzięcie jazzowe znanego instrumentalisty i kompozytora - muzyka Chopina wykonywana bez fortepianu. To nowatorski i unikatowy projekt muzyczny, pierwszy tego typu w skali międzynarodowej. Chopin i jego arcydzieła były zawsze dla Piotra jednym z ważniejszych źródeł inspiracji. Pokazuje on, że melodyka utworów nie potrzebuje wsparcia harmonii i jest znakomitym materiałem do tworzenia współczesnej awangardy jazzowej.

Grupa wystąpi w składzie: lider Piotr Cieślikowski - saksofon tenorowy, Robert Majewski - trąbka, Wojciech Pulcyn - kontrabas, Arkadiusz Skolik - perkusja.

Piotr Cieślikowski należy do czołówki saksofonistów tenorowych i sopranowych, polskiej i kanadyjskiej sceny jazzowej. To muzyk wszechstronnym stylistycznie. Doskonale czuje się w świecie swingu, be-bopu, mainstreamu, oraz w postcoltrane’owskiej awangardzie. Nagrał 15 albumów, koncertował z takimi gwiazdami, jak: saksofoniści – Scott Hamilton, Ronnie Cuber, hammondzista – Dr. Lonnie Smith, gitarzysta Mark Whitfield. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, podczas pobytu w USA na Florydzie, był m.in. solistą big-bandu prowadzonego przez legendarnego perkusistę Duffy’ego Jacksona, członka Orkiestry Counta Basie'go w latach 70. Jest aktywnym muzykiem sceny jazzowej w Toronto. Występuje i nagrywa z najlepszymi kanadyjskimi jazzmanami, takimi, jak: Jan Jarczyk, Robi Botos, Kingsley Etienne, Joe Bowden, Chris Wallace, Artie Roth, Andrew McAnsh (trzej ostatni są członkami kwartetu Polish Canadian Jazz Quartet Piotra Cieślikowskiego, w jego najnowszym projekcie). „Chopin Pianoless”.

W drugiej części koncertu o 20:00 wystąpi Weezdob Collective - Komeda. Będzie to koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy.

Grupa zagra w składzie: Kacper Smoliński - harmonijka, Kuba Marciniak - saksofony, Piotr Scholz - gitara, Damian Kostka - kontrabas, Adam Zagórski - perkusja.

Weezdob Collective to jedna z najbardziej rozpoznawalnych grupa w Polsce. Formację wyróżnia niekonwencjonalne połączenie harmonijki, saksofonu i gitary jedyna na polskiej scenie muzycznej.

Kolektyw skupia uznanych muzyków jazzowych młodej sceny. Podbijają oni serca fanów jazzu. Realizują się w swoich autorskich projektach, ale też grywają z innymi renomowanymi muzykami, którzy należą do czołówki muzyków jazzowych młodego pokolenia. Indywidualnie są laureatami stypendiów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Kolektyw zdobył m.in.: Grand Prix na 54. Festiwalu Jazz nad Odrą, Grand Prix na Lotos Jazz Festival - 17. Bielska Zadymka Jazzowa, Grand Prix konkursu Jazz Fruit na Mladi Ladi Jazz Festival w Pradze, Grand Prix XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, Grand Prix na Blue Note Poznań Competition 2015.

Zespół ma na koncie szereg koncertów, w tym ciekawy projekt - Poznań Jazz Philharmonic Orchestra play Weezdob Collective & Leszek Możdżer.

Da koncert 14 sierpnia (godzina 19, 20:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa). Wstęp wolny!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA