Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Obrońmy drzewa przed atakiem wojska!

21-07-2021 21:57 | Autor: RK
W piątek o godz. 11.00 na Ursynowie przy ul. Kajakowej odbył się briefing prasowy Ruchu Polska 2050, w której udział wzięła posłanka, przewodnicząca Koła parlamentarnego Polski 2050 Hanna Gill-Piątek oraz radni Ursynowa Paweł Lenarczyk i Magdalena Rogozińska z Polski 2050. W trakcie spotkania została przedstawiona treść petycji kierowanej do Ministra Obrony Narodowej, dotyczącej wycinki 264 drzew w Lesie Kabackim oraz dalsze działania Polski 2050 w tej sprawie.

Powodem wycinki 264 drzew w rezerwacie przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego jest budowa parkingu przy jednostce wojskowej.

– W Polsce jest moda na to, by wypowiadać wojnę drzewom. Te 264 drzewa mają być usunięte z powodu betonozy, a nie obronności kraju. Parking nie będzie służył czołgom czy lądowaniu samolotów, będzie służył po prostu temu, by samochody mogły wygodniej parkować. Przykro, że robią to wojskowi, którzy powinni chronić nas i zasoby – drzewa, które zapewniają retencję wody. Jeżeli chcemy być chronieni przed zmianami klimatycznymi, nie tylko przed obcymi armiami, powinniśmy wspólnie zadbać o to, by te drzewa zostały – mówi posłanka Hanna Gill-Piątek. – Sprzeciwiamy się wycięciu tych drzew. Zachęcamy mieszkańców nie tylko Ursynowa, ale całej Warszawy do podpisania petycji przeciw tej wycince. Złożę też zapytanie poselskie do ministra Błaszczaka, czy ta wycinka jest konieczna dla obronności kraju. Jestem przekonana, że da się wypracować kompromis, by możliwe było i wstrzymanie tej wycinki, i remont obecnego parkingu przy jednostce wojskowej.

– Cieszę się, że to na zwołanej na mój wniosek komisji ursynowskich radnych dowiedzieliśmy się o planach wojska. Było to możliwe po sygnale mieszkanki Ursynowa, wolontariuszki Polski 2050, która przekazała mi swoje zaniepokojenie oznakowanymi drzewami przy jednostce wojskowej. Teraz będę pilnował, aby instytucje, które były na naszej komisji spotkały się i zaczęły ze sobą rozmawiać. Jestem przekonany, że możliwe jest przeprowadzenie takiego remontu parkingu, aby odpowiadał działaniom w rezerwacie i nie wiązał się z wycinką aż 264 drzew, a tym samym powstaniem betonowej pustyni w samym sercu lasu. Wierze, że wspólnie obronimy drzewa przed atakiem wojska! – powiedział ursynowski radny Paweł Lenarczyk z Polski 2050.

Proponowaną wycinkę 264 drzew można porównać do wycinki z obszaru wielkości boiska na Stadionie Narodowym.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA