Mszę koncelebrowali Ksiądz Rektor Kościoła Rzymskokatolickiego św. Ojca Charbela w Lesznowoli, Artur Felszer, oraz Ksiądz Dariusz Gocłowski – Proboszcz Parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej. Powagi uroczystości dodawała obecność pocztów sztandarowych. Po Mszy św. uczestnicy obchodów przemaszerowali ul. Gminną przed gmach Urzędu Gminy, gdzie równo o godzinie 12 odśpiewano hymn narodowy.
W dalszej części uroczystości głos zabrała Wójt Marta Natalia Maciejak, która przywołała wspomnienia z 11 listopada 1918 roku, kiedy to spełniły się marzenia Polaków o wolnej i suwerennej Ojczyźnie. Przewodniczący Rady Gminy Pan Łukasz Grochala podkreślił rolę Kościoła, który podczas zaborów był ostoją polskiej kultury, wspierał ruchy niepodległościowe i stanowił jedną z głównych sił mobilizujących naród do walki o niepodległość. Uroczystość oficjalna pod Urzędem Gminy zakończyła się złożeniem przez przybyłe delegacje kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym setną rocznicę odzyskania Niepodległości.
Oprawę artystyczną zapewnił Chóru Uczennic SP Zamienie, który przypomniał patriotyczne polskie pieśni. Na zakończenie Pani Wójt Marta Natalia Maciejak zaprosiła wszystkich uczestników obchodów do sali konferencyjnej Urzędu Gminy na poczęstunek w stylu Marszałka Piłsudskiego oraz na warsztaty z robienia kokard narodowych.
Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym obchodom był Koncert Radosna Niepodległa, który odbył się w Szkole Podstawowej w Zamieniu. W koncercie wystąpiły zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli – Zespół Kameralny Oktawa, chór Gospeltrain, Zespół Piosenki Biesiadnej Mrokowiacy, Teatr Telimena i zespół Czarny Lud oraz uczennice SP w Zamieniu. Artyści wykonali utwory, które jako Polacy chętnie śpiewamy i nucimy nie tylko podczas Narodowego Święta Niepodległości, ale także podczas innych świąt państwowych i wojskowych. Usłyszeliśmy m.in. utwory: „Piechota”, „Jedzie, jedzie na kasztance”, „Przybyli Ułani pod okienko”, „Serce w plecaku”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Uwierz Polsko” czy „Wolność”. Teatr Telimena zaprezentował satyry i epigramaty Aleksandra Fredry, natomiast Czarny Lud wykonał swój autorki utwór „Kreml, czyli twierdza”. Wspólne odśpiewanie z publicznością „My, Pierwsza Brygada” zakończyło to patriotyczne wydarzenie.