Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Nowe oblicze parku z fontanną

17-11-2021 21:50 | Autor: red.
W poniedziałek 15 listopada w siedzibie Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz w formule online odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców, podczas którego została zaprezentowana koncepcja przebudowy placu z fontanną w Parku im. Jana Pawła II. Jej założeniem jest dziewięciokrotne zwiększenie udziału zieleni na placu. Zaplanowano m.in. nowe nasadzenia drzew i dużych krzewów.

– Przedstawiona propozycja wpisuje się w obecną w Warszawie tendencję zazieleniania zabetonowanych placów i ulic miejskich. Jest to wyraz dostosowania przestrzeni miejskiej do zmian klimatycznych oraz oczekiwań mieszkanek i mieszkańców Ursynowa – mówi zastępca burmistrza Ursynowa Bartosz Dominiak. – Po zakończeniu prac plac z fontanną stanie się miejscem nie tylko bardziej przyjaznym użytkownikom, ale zyska też jego estetyka – dodaje.

Podstawowe założenia nowej koncepcji

Obecnie plac z fontanną w 98 % stanowi powierzchnię utwardzoną. W upalne dni nagrzewa się i pustoszeje, stąd pomysł na zazielenienie tego miejsca. W ramach przebudowy placu zostaną powiększone istniejące misy pod drzewami oraz powstaną nowe rabaty w rejonie fontanny, kościoła i wschodniej części placu. Dzięki temu powierzchnia biologicznie czynna wzrośnie z 2% do ok. 18%.

Z uwagi na niesprzyjające dla drzew warunki glebowe, lipy rosnące bezpośrednio na placu są znacznie mniejsze i słabsze od swoich rówieśników, posadzonych na trawnikach w dalszej części parku. Dlatego też pod znaczną częścią placu zostanie wymieniona warstwa podbudowy na tzw. „podłoże strukturalne”, stwarzające odpowiednie warunki powietrzno-wodne dla rozwoju korzeni drzew, co w konsekwencji pozwoli na swobodny wzrost koron drzew.

Elementem projektu jest uzupełnienie istniejących szpalerów lip oraz wprowadzenie we wschodniej części placu nasadzeń drzew i dużych krzewów soliterowych. Ponadto, na rabatach zaprojektowano nasadzenia krzewów, traw ozdobnych, kwitnących bylin i roślin cebulowych. Cechą charakterystyczną większości nasadzeń na placu będzie ich zmienność sezonowa. Wprowadzana zieleń da w przyszłości cień i chłód, będzie poprawiać mikroklimat na placu, a także zwiększy bioróżnorodność oraz naturalną retencję wód opadowych.

W ramach inwestycji planowany jest też montaż nowoczesnych i wygodnych ławek z podłokietnikami, dużych koszy na odpady, a także wymianę stołów i stojaków rowerowych na modele stylistycznie dopasowane do projektowanego wzornictwa ławek. Teren placu po przebudowie będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Zazielenianie terenów miejskich

Postępujące zmiany klimatu powodują wzrost częstotliwości i intensywności upałów, co poważnie wpływa na zdrowie i życie ludzi. W miastach upały są jeszcze bardziej uciążliwe ze względu na występowanie tzw. „wysp ciepła”. Zazielenianie miast i zwiększenie lokalnej retencji wód jest jednym z rekomendowanych przez naukowców działań adaptacyjnych, które umożliwia funkcjonowanie w warunkach kryzysu klimatycznego, a także ma wpływ na ograniczenie zmian klimatu.

Od paru lat obserwuje się tendencję zazieleniania zabetonowanych placów i ulic miejskich. Takie realizacje zostały wprowadzone w Warszawie (m. in. Plac Grzybowski, Plac Powstańców Śląskich, w planach Plac Pięciu Rogów), Krakowie (m. in. Plac św. Ducha), Poznaniu (od lat trwa proces zazieleniania ulic, plac przy Starym Browarze), w Łodzi (plac przed gmachem Teatru Wielkiego – w planach).

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA