Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Nowa nawierzchnia na ul. Odyńca

12-10-2022 21:03 | Autor: zdm.waw.pl
Zakończono remont ul. A. E. Odyńca. Na odcinku między al. Niepodległości a ul. Puławską wymieniono nawierzchnię, wyremontowano chodnik i dodano nowej zieleni. Inwestycja dopełniła zmiany, które w 2020 r. polegały na przeniesieniu parkowania z chodnika na jezdnię.

Mokotowska ul. A E. Odyńca od al. Niepodległości do ul. Puławskiej miała już wyeksploatowaną nawierzchnię. Chodniki również były wysłużone, w wielu miejscach pozapadane. Dlatego zdecydowano o wpisaniu jej na tegoroczną listę remontową. Prace właśnie zostały zakończone.

Przede wszystkim położono nowy asfalt. Wzmocniono go siatką szklaną, ułożoną między podbudową a warstwą wiążącą. Na 50-metrowych dojazdach do skrzyżowań i przy przystankach autobusowych dodatkowo położono jeszcze siatkę szklano-węglową nasączoną asfaltem pod warstwą ścieralną. Wszystko po to, żeby jak najbardziej wydłużyć żywotność nowej nawierzchni i opóźnić powstawanie spękań, wykruszeń i kolein.

Chodnik po południowej stronie ulicy odnowiono tylko częściowo. Trotuaru nie wyremontowano np. między wlotami ul. J. Czeczota, bo tam na przyszły rok swoje prace zaplanował jeden z gestorów sieci podziemnych, którego zobowiązano do odtworzenia chodnika z nowych elementów.

Natomiast po stronie północnej nowe płyty chodnikowe zostały położone na całym odcinku. Nie zastąpiły one jednak starych na całej szerokości, bo powstał pas zieleni od strony krawędzi jezdni. W miejscu stref wyłączonych z ruchu przed przejściami dla pieszych i przystankami utworzono ogrody deszczowe. Łącznie powstało ich osiem – wszystkie w północnej części ulicy.

Zieleń była dużym komponentem remontu ulicy. Upiększyło ją 2256 porzeczek alpejskich, 60 ligustrów pospolitych i 520 śnieguliczek Chenaulta. Łączna powierzchnia, jaką zajęły te rośliny, wyniosła 396 m kw. Zostały ulokowane głównie po północnej stronie ulicy. Po tej samej stronie oraz naprzeciwko posadzone zostały również drzewa – 12 dębów szypułkowych.

Inwestycja dopełniła zmiany, jakie na ul. A. E. Odyńca między al. Niepodległości a ul. Puławską zostały wprowadzone jesienią 2020 r. Polegały na przeniesieniu parkowania z chodnika na jezdnię. Dzięki temu piesi nie muszą przeciskać się między autami a ogrodzeniem posesji, zaś kierowcy mogą parkować samochodami na 64 legalnych miejscach postojowych. Poprawiono także bezpieczeństwo pieszych, bo skrócono wszystkie zebry. Dodatkowo utworzono jedną nową – na wysokości ul. Odyńca 31.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA