Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Polsce czeka nas już w najbliższą sobotę, czyli 17 maja. W wielu polskich miastach w godzinach od 18 do 1 w nocy muzea, galerie, zabytki i inne miejsca kultury będą otwarte dla zwiedzających bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Na tę okazję uruchomione zostaną również przejazdy specjalnymi liniami autobusowymi i tramwajowymi, które zazwyczaj będą również bezpłatne.
W programie Nocy Muzeów 2025 w Warszawie znajdą się zarówno klasyczne atrakcje, jak Zamek Królewski czy Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie z reprezentacyjnymi komnatami i bogatymi zbiorami sztuki, Muzeum Narodowe z unikalnymi zbiorami i oprowadzaniem kuratorskim, Muzeum Wojska Polskiego z pokazami rekonstrukcji historycznych, jak i mniej znane obiekty, np. Muzeum Kowalstwa czy Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z interaktywnymi spacerami po produkcji filmowej. W tegorocznej edycji w stolicy będziemy mieli możliwość bezpłatnie lub za symboliczną opłatą odwiedzić aż 306 placówek kulturalnych, w tym 37 instytucji, które w tym roku po raz pierwszy dołączają do wydarzenia. W tym roku po raz pierwszy w warszawskiej Nocy Muzeów udział biorą m.in. ambasady Niemiec i Francji, które organizują w swych ogrodach rodzinny piknik europejski. Odwiedzający będą mogli porozmawiać z dyplomatami, zrobić sobie zdjęcie z Ambasadorami Francji i Niemiec, dowiedzieć się, jak wyjechać na studia do tych krajów, poznać francuskie i niemiecki instytucje, spotkać się z firmami z obu krajów obecnymi w Polsce, skosztować kulinarnych specjałów obu krajów.
Na Ursynowie atrakcje z okazji tegorocznego święta muzeów zorganizował Urząd Dzielnicy Ursynów. W godzinach od 17 do 21 dla gości udostępniony zostanie gabinet burmistrza Dzielnicy Ursynów. Będzie można usiąść w burmistrzowskim fotelu i poczuć atmosferę podejmowania ważnych decyzji dla dzielnicy. Z kolei w godzinach od 18:30 do 21 będzie można zobaczyć salę ślubów Urzędu Stanu Cywilnego. Dla odwiedzających przygotowano niespodziankę w postaci minikoncertu gry na instrumencie charakterystycznym dla ceremonii ślubnych na Ursynowie, czyli na pile.
O godzinie 16 oraz o godzinie 19 z parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów od strony Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” zabytkowym autobusem Ikarus Z65 będzie można wyruszyć w wycieczkę pod nazwą „Sekrety Zielonego Ursynowa”. Trasa Ikarusa obejmie mniej znane miejsca dzielnicy, takie jak dawna Fabryka Domów, laboratorium CEZAMAT, tajna radiostacja MSZ, relikty przedwojennej Wytwórni Akcesoriów Lotniczych i Samochodowych „Motolux”, jednostkę wojskową w Lesie Kabackim związaną z historią łamania szyfrów Enigmy oraz studio telewizyjne JJW. Wycieczka potrwa około 2 godzin.
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie też można poszerzyć swą wiedzę na temat części Mokotowa, którą jest osiedle Siekierki położone na Dolnym Mokotowie. Wszystko to za sprawą gry terenowej organizowanej przez Dom Kultury Dorożkarnia znajdujący się przy ulicy Siekierkowskiej 28. Gra trwa około 60 minut. Pakiety startowe będą dostępne w godzinach od 15 do 18. Udział w grze będzie można brać indywidualnie lub w zespołach liczących do 6 osób. Uczestnicy zabawy będą mieli okazję odkryć historię dawnych Siekierek, podążając śladami nieistniejących już miejsc i lokalnych tradycji. Wędrówkę ułatwią punkty informacyjne wskazujące kluczowe punkty terenu. Na zwycięzców czekają drobne nagrody. Do wzięcia udziału w wydarzeniu nie jest wymagana rejestracja. Gra rozpoczyna się i kończy w Dorożkarni.
W tegorocznej edycji Nocy Muzeów udział bierze również Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego położone w Królikarni przy ulicy Puławskiej 113a. W ramach wydarzenia będzie można wziąć udział w wieczornym zwiedzaniu klimatycznych wnętrz pałacu oraz zobaczyć najnowszą wystawę czasową „Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a”. O godzinie 18 i 19:30 rozpocznie się oprowadzania kuratorskie po wystawie, podczas którego będzie można poznać twórczość polskich rzeźbiarek związanych z paryską pracownią Antoine’a Bourdelle’a. Wystawa prezentuje nie tylko rzeźby, ale także fotografie archiwalne i dokumenty związane z działalnością artystek. Będzie to doskonała okazja, by poznać dzieła polskich rzeźbiarek i historię ich związku z paryską sceną artystyczną końca XIX i początku XX wieku.
Atrakcje czekają nas również i w Wilanowie. Jak, co roku udział w Nocy Muzeów bierze Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. W godzinach od 17 do 23 będzie można bezpłatnie zwiedzać apartamenty królewskie i podziwiać dzieła sztuki europejskiej znajdujące się w muzeum. W Oranżerii można będzie zwiedzić wyjątkową wystawę sztuki współczesnej – TOP CHARITY Art. Specjalną atrakcją będą wyświetlane na fasadzie pałacu pokazy mappingów tematycznych - o godzinie 20:30 „Bajka o królewskiej wydrze”, o 21:30 „W Wilanowie Król jest jeden” oraz o 22:30 „Powrót Króla”. Na pałacowym dziedzińcu odbędą się pokazy taneczne walca i poloneza w strojach historycznych. Również na dziedzińcu pałacu w godzinach od 18 do 21 będzie można pobawić się w „Mobilnej grze kolejkowej”, która pozwoli bliżej poznać życie dworskie w XVII-wiecznym Pałacu w Wilanowie. Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie muzeum lub w automatach biletowych.
W godzinach od 19 do 21 będzie można wziąć udział w rodzinnym nocnym spacerze tematycznym pod hasłem „To nie ptak – to nietoperz!”. Uczestnicy pod przewodnictwem hiropterologa i ornitologa dr. Macieja Fuszara przemierzać będą parkowe alejki wzdłuż pomnikowych, dziuplastych drzew i pałacowych elewacji. Dzięki rejestratorom dźwięku będzie można usłyszeć „nietoperzowy koncert” niedostępny dla ludzkich uszu. Uczestnicy spaceru proszeni są o zabranie ze sobą latarek oraz założenie stroju, w którym będzie można przemierzać wilgotne zarośla. Spacer rozpocznie się przy pomnikowej lipie tuż obok kasy na przedpolu pałacu. Udział w spacerze jest bezpłatny, ale obowiązuje limit maksymalnie 30 uczestników. Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie muzeum, będzie je też można pobrać online.
W pałacowej pompowni w godzinach od 19 do 21 odbędą się warsztaty tworzenia zapachów inspirowanych XVII-wiecznymi recepturami „Od alchemii do gwiazd”. Prowadzące warsztaty - dr Agnieszka Stasiak (rekonstruktorka historyczna) i Zuzanna Ziętek (profesjonalna twórczyni perfum), opowiedzą o staropolskich sposobach dbania o zdrowie i urodę przy pomocy rozmaitych eliksirów W części warsztatowej uczestnicy wraz z prowadzącymi wykonają pachnący „eliksir życia”. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązuje limit maksymalnie 15 osób. Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie muzeum, będzie je też można pobrać online.
Również miłośnicy kaligrafii znajdą w tę magiczną noc w wilanowskim pałacu zajęcia dla siebie – w godzinach od 19:30 do 21:15 będzie można wziąć udział w warsztatach „Atramentowe stwory”. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się którym gwiazdozbiorom widocznym na niebie patronują mitologiczne stwory i jak na swoich mapach zaprezentował je znany gdański astronom – Jan Heweliusz. Podczas zajęć będzie można przy użyciu dwuelementowych piór i kolorowych atramentów wykonać kopie rysunków mitologicznych potworów, takich jak Ketos, Hydra czy Centaur. W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci powyżej 8 roku życia. Na zajęciach obowiązuje limit 20 osób. Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie muzeum, będzie je też można pobrać online.
Program Nocy Muzeów w Warszawie, listę uczestniczących instytucji, szczegóły wydarzeń oraz narzędzia do planowania zwiedzania, takie jak możliwość zapisywania ulubionych wydarzeń i tworzenia własnej trasy zwiedzania znajdą Państwo pod adresem: www.nocmuzeow.um.warszawa.pl.
Dodatkowo, szczegółowe informacje o atrakcjach w poszczególnych muzeach, np. Muzeum Narodowym czy Centrum Nauki Kopernik, dostępne są na stronach tych instytucji.