Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

NNW czyli historia na ekranie

30-10-2019 20:26 | Autor: ABU
NNW to skrót nazwy festiwalu filmowego „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci”, który corocznie jesienią odbywa się w Gdyni. Od kilku lat nagrodzone filmy dokumentalne o historii najnowszej Polski pokazuje Kino Dokumentu w Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie. W sobotę obejrzeliśmy dzieła laureatów tegorocznej XI edycji festiwalu.

Nagrodę Główną „Złoty Opornik” zdobył film Roberta Kaczmarka „Paszporty „Paragwaju”, którego II reżyserem był Jacek Papis. Ciekawy, z nerwem zrobiony obraz opowiada o Aleksandrze Ładosiu, który podczas II wojny światowej działał w Bernie w Szwajcarii. Tam wraz ze współpracownikami fałszował na skalę masową dokumenty, co ocaliło życie kilkuset Żydom.

Sławomir Koehler we wstrząsającym dokumencie „Mała Moskwa kontra Mały Londyn” przywołał wydarzenia z kwietnia 1944 roku, z gminy Trzydnik Duży, gdzie ugrupowania komunistyczne bestialsko zamordowały trzynaście osób z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Film zdobył Wyróżnienie za „przejmujący obraz małej społeczności, w którym odbijają się polskie podziały” oraz Nagrodę im. Janusza Krupskiego za „odwagę, trud poszukiwania i przedstawiania tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych”.

Oba filmy zrobiły duże wrażenie na publiczności, która oglądała je w skupieniu i milczeniu, a po projekcjach nagradzała brawami. Na jej dodatkowe pytania i uwagi odpowiadali reżyserzy Jacek Papis i Sławomir Koehler, obecny był również pomysłodawca i dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Dodajmy, że jury przewodniczyła reżyserka Maja Dłużewska.

Pokaz został zorganizowany we współpracy ze Studiem Filmowym Kalejdoskop, a sfinansowany ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy, dzięki czemu publiczność uczestniczyła w nim bezpłatnie. Partnerem pokazu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA