– Przemoc potrafi niszczyć rodziny, a nawet całe wspólnoty. Dlatego kampanią „Przemoc karmi się milczeniem” Warszawa włącza się w 16-dniową, międzynarodową akcję nagłośniającą problem przemocy – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy. – Będziemy mówili o tym, że na przemoc trzeba reagować i będziemy wszystkich na to uczulać, że nie można pozostawać obojętnym. Widzimy, że takich sytuacji jest coraz więcej, zwłaszcza po pandemii, dlatego współpracujemy z organizacjami pozarządowymi i wspólnie staramy się robić wszystko, by nasze działania były jak najskuteczniejsze – dodał prezydent Trzaskowski.
Według danych z procedur „Niebieskiej Karty” w 2023 r. w Warszawie liczba osób doświadczających przemocy domowej wynosiła prawie 7 tys. – w tym ponad 6 tys. to kobiety i dzieci. Dlatego m. st. Warszawa przeciwdziała przemocy domowej, stale rozszerzając ofertę pomocy i dostosowując działania do potrzeb mieszkańców. Pomagają miejskie placówki, takie jak: Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia, Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Dom Samotnej Matki. W 2023 r. miejsca te udzieliły pomocy ponad 800 osobom.
Ważne w przeciwdziałaniu przemocy domowej jest cykliczne podejmowanie akcji mających na celu zwiększanie świadomości warszawianek i warszawiaków i przypominanie, że przemocy nie należy pozostawiać bez reakcji. Miasto ponownie włącza się w obchody akcji „16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć” i rusza z miejską kampanią pod hasłem „Przemoc karmi się milczeniem”, informując mieszkańców o właściwych i skutecznych sposobach przerywania przemocy domowej.
– Jesień to taki czas, kiedy osoby w kryzysie bezdomności szczególnie potrzebują naszego wsparcia. Dlatego w Warszawie prowadzimy 14 schronisk, w tym 6 z usługami opiekuńczymi, ogrzewalnię, 4 jadłodajnie, 2 łaźnie i punkt poradnictwa dla osób w kryzysie bezdomności. Mamy także Mobilny Punkt Poradnictwa, czyli autobus, który pojawia się w różnych miejscach Warszawy razem ze streetworkerami. Oferują oni nie tylko ciepłą zupę, ale także informują o tym, jak wyjść z kryzysu bezdomności – mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m. st. Warszawy
Osoby w kryzysie bezdomności mogą przez cały rok liczyć na pomoc Warszawy i organizacji pozarządowych działających na terenie miasta. W okresie jesienno-zimowym podejmowane są dodatkowe działania, by wsparcie dotarło do wszystkich potrzebujących.
Działa Mobilny Punkt Poradnictwa, czyli miejski autobus dla osób w kryzysie bezdomności, w którym udzielana jest pomoc doraźna i interwencyjna. Umożliwia przemieszczanie się pomiędzy schroniskami, noclegowniami, jadłodajniami, ogrzewalnią, punktami pomocy medycznej oraz łaźnią. Oferuje nie tylko transport do placówek, ale też ciepły napój oraz poradnictwo wykwalifikowanych streetworkerów. Autobus jeździ po mieście codziennie, również w niedziele i święta.
Miasto prowadzi też program Najpierw Mieszkanie (Housing First). To innowacyjny model, którego głównym celem jest trwałe zakończenie bezdomności, szczególnie u osób doświadczających długotrwałej bezdomności. Według prognoz z takiej formy pomocy między 1 czerwca 2024 r. a 31 marca 2026 w 109 mieszkaniach skorzystać może do 157 potrzebujących. Dodatkowo osoby korzystające z tych lokali mogą liczyć na wsparcie zespołu asystentów m. in. pracowników socjalnych, prawników i opiekunów zdrowotnych.
Od stycznia 2024 r. działają także streetworkerzy we wszystkich 18 dzielnicach Warszawy i komunikacji miejskiej. Otwarty jest też Punkt Pomocy Medycznej, a w przyszłości planowane jest oddanie kilku nowych placówek, które będą wspierać osoby w kryzysie bezdomności.
Miasto dostrzega także problem bezdomności wśród kobiet, dlatego z myślą o nich podjęto współpracę z takimi organizacjami jak Fundacja Serce Miasta, która prowadzi Punkt poradnictwa dla kobiet doświadczających bezdomności.
– Kobiety stanowią 20% osób w kryzysie bezdomności. To jest około 6 tys. kobiet w całej Polsce, które przez 365 dni w roku są ofiarami przemocy, także nadużyć seksualnych. One bardzo potrzebują naszego wsparcia, co widzę na co dzień, prowadząc Fundację Serce Miasta przy ul. Białostockiej. Jestem pewna, że i Polska, i Warszawa mają predyspozycje do tego, żeby pokonać ten problem. Wspólnie jesteśmy w stanie stworzyć system, który sprawi, że osób w kryzysie bezdomności będzie mniej – powiedziała Magdalena „Luśka” Żagałkowicz, prezeska Fundacji Serce Miasta.
Więcej informacji na temat wsparcia osób w kryzysie bezdomności znajduje się na stronie: wsparcie.um.warszawa.pl/kryzys-bezdomnosci.