Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Na Mokotowie powstanie nowe boisko

05-10-2022 21:49 | Autor: Piotr Celej
Rozpoczęła się budowa boisk wraz z zagospodarowaniem terenu w XLII Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Madalińskiego 22. Licealiści nareszcie będą mogli uprawiać bezpiecznie sport.

Obecne boisko to pozostałości po czasach PRL-u. Wykonane z asfaltu miało nierówną i niebezpieczną nawierzchnię, eksploatowaną od dziesięcioleci. Teraz przy ul. Madalińskiego 22 powstanie kompleks sportowy z prawdziwego zdarzenia.

Nie tylko boiska

W ramach podpisanej umowy dotyczącej wykonania I etapu zadania „Budowa boisk wraz z zagospodarowaniem terenu w XLII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Madalińskiego 22” planuje się najpierw rozebrać dawny obiekt sportowy. Wykonawca musi dokonać rozbiórki istniejącej nierównej i zniszczonej nawierzchni asfaltowej oraz nawierzchni ze starych płyt chodnikowych. Następnie będzie konieczna wycinka drzew kolidujących z projektem nowego kompleksu sportowego. Straty przyrodnicze mają zostać zminimalizowane nowymi nasadzeniami oraz rekultywacją trawników.

Następnie planuje się wykonanie wielofunkcyjnego boiska do piłki ręcznej z umieszczonymi poprzecznie dwoma boiskami do koszykówki. Powierzchnia ma być wykonana z odpowiednio miękkiego poliuteranu. Szkolny kompleks sportowy zakłada również budowę boiska do piłki siatkowej. Z kolei szkolni lekkoatleci ucieszą się z planów utworzenia bieżni okrężnej, trójtorowej. Będzie ona miała długość 200 metrów, zaś wbudowana bieżnia prosta do sprintów będzie pozwalała na przeprowadzenie biegów na dystansie 60 metrów. Planuje się również budowę skoczni do skoku w dal, z rozbiegiem na strefie wyhamowania bieżni prostej oraz montaż wyposażenia sportowego, a także zadbanie o zieleń i małą architekturę. Prace tego etapu mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

W siatkę najlepiej na trawie

To nie koniec przebudowy szkolnego kompleksu boisk. Na 2023 rok zaplanowano II etap, który obejmie kolejne udogodnienia dla dzieci. Zakładane jest wykonanie: oświetlenia boisk, montaż zestawu do ćwiczeń kalistenicznych, czyli street workout-u. Kolejnym novum jest wykonanie boiska do piłki siatkowej o nawierzchni trawiastej, które są coraz popularniejsze dla rekreacyjnej gry w ten sport.

Na koniec pojawią się nasadzenia zastępcze oraz zostanie wykonane uporządkowanie pozostałego terenu zewnętrznego. Wiekowy “ogólniak” tym samym zyska przestrzeń sportową z prawdziwego zdarzenia.

XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej to bardzo zasłużona szkoła. Powstała w 1882 roku jako czteroklasowa pensja dla panien. Następnie dokonano zmiany na szkołę 8-klasową o bardzo wysokim poziomie nauczania, szczycącą się różnorodnością wykładanych przedmiotów. W roku 1929 w szkole działało gimnazjum i liceum. Czasy II wojny światowej to tajne nauczanie tzw. kompenty, zaś w 1951 roku szkoła im. Marii Konopnickiej została zlikwidowana.

Nowy rozdział historii szkoły napisany został pod koniec lat pięćdziesiątych. W roku 1959 doszło do zjazdu wychowanków szkoły, a władze zdecydowały się powołać nowe liceum, które przejmie tradycje dawnej Konopnickiej. I tak powstało XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, które otrzymało nową siedzibę na Mokotowie przy ulicy A. J. Madalińskiego.

Budowana od 9 lipca 1959 roku mogła przyjąć pierwszych uczniów już w roku szkolnym 1960/1961. Pięć lat później ufundowano ze środków społecznych nowy sztandar, udekorowany w 1966 roku odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego. W tej formie szkoła funkcjonuje do dzisiaj.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA