Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Muzeum w nowej siedzibie

01-02-2023 20:57 | Autor: Mirosław Miroński
Rozpoczęło się przenoszenie eksponatów Muzeum Wojska Polskiego do nowej siedziby na Cytadeli Warszawskiej. Obiekt jest już gotowy, ale przenosiny trochę potrwają. To zrozumiałe zważywszy ogromne zasoby, które muzeum zgromadziło przez długie lata swojej działalności.

Odwiedzający nowy obiekt będą mogli obejrzeć znacznie więcej eksponatów niż dotąd. A to dzięki 2,5 razy większej powierzchni wystawienniczej w starej siedzibie. Dotychczasowy dość nowoczesny budynek mógł sugerować, że Muzeum Wojska Polskiego to instytucja powstała w czasach powojennych. Tymczasem zostało ono utworzone znacznie wcześniej. Stało się to 22 kwietnia 1920 roku na mocy dekretu Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski. Warszawiacy przez wiele pokoleń znali i licznie odwiedzali historyczną już placówkę położoną w Alejach Jerozolimskich 3.

To muzeum wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Jest bliskie sercom Polaków z wielu powodów. Najważniejszy jest jednak fakt, że można tu zetknąć się z historią na wiele sposobów: oglądać eksponaty z bliska, posłuchać wykładów, skorzystać z urządzeń interaktywnych. Dzięki temu zwiedzający mogą poczuć ducha minionych epok, prześledzić ewolucję oręża, bogactwo strojów, zapoznać się z taktyka wojskową, przyjrzeć się z bliska artefaktom i dokumentom sprzed wieków. Można też zobaczyć, jak żyli i walczyli nasi przodkowie w minionych epokach od średniowiecza do czasów najnowszych. Taka lekcja jest cenna dla każdego Polaka zważywszy na naszą burzliwą nierzadko tragiczną historię. Muzeum Wojska Polskiego pokazuje zarówno momenty triumfu i chwały, jak też klęski i porażki. Historia oręża to także historia długich i mozolnych zmagań z naszymi wrogami i okupantami.

Dzisiejsze potrzeby tej szacownej placówki muzealnej są większe niż były dotąd Powoduje to, że przeprowadzka do nowej, bardziej przestronnej i lepiej przystosowanej do jej statutowych celów siedziby stała się koniecznością. Cóż, życie stawia nowe wyzwania nie tylko przed ludźmi, ale też przed instytucjami.

Muzeum Wojska Polskiego to powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo-historyczne. W jej zbiorach znajduje się ponad 300 tys. eksponatów. To imponująca liczba. Zbiory wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz dary. Eksponaty prezentowane są salach ekspozycji stałej i na licznych wystawach czasowych. Nie wszyscy wiedzą, że w muzeum działa archiwum ikonograficzne, biblioteka oraz pracownie konserwacji zabytków. Jest to placówka ważna zarówno dla badań naukowych jak i prac konserwatorskich.

Warto przypomnieć, że uroczystego otwarcia Muzeum Wojska w budynku przy ul. Podwale 15 dokonał gen. Józef Haller w kwietniu 1922 roku. W roku 1933 muzeum zostało przeniesione do budynku w Alejach Jerozolimskich 3. Część zbiorów stanowiły militaria z pierwszej połowy XIX wieku zebrane przez Wincentego Krasińskiego. Do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku było tu ponad 60 tys. eksponatów. Podczas okupacji niemieckiej zostały one wywiezione w głąb Rzeszy. Większość pomieszczeń zamieniono na magazyny Waffen SS. Po wojnie (w styczniu 1946) zostało ono udostępnione zwiedzającym.

Od 1944 roku zmieniono nazwę placówki na Muzeum Wojska Polskiego, która obowiązuje do dziś. Dzięki staraniom polskich władz udało się odzyskać ok. 40 tys. Skradzionych wcześniej eksponatów. Wystawa inauguracyjna w nowej siedzibie jest zaplanowana na sierpień tego roku.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA