28 maja w Mokotowskim Centrum Integracji Mieszkańców przy ul. Woronicza 44a odbyło się coroczne seminarium poświęcone działalności mokotowskich partnerstw lokalnych. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli aktywnych grup i organizacji działających na rzecz mieszkańców oraz rozwoju lokalnych społeczności. W wydarzeniu udział wzięli burmistrz dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski oraz zastępczyni burmistrza Katarzyna Potapowicz, którzy podkreślili znaczenie partnerstw lokalnych w budowaniu silnych i zaangażowanych wspólnot sąsiedzkich.
Sąsiedzka energia, która zmienia Mokotów
W ramach programu „Partnerstwa dla Mokotowa” działają obecnie: „Moje Wierzbno”, „Mój Służewiec”, „Nasze Stegny”, „Moje Sielce”, „Siekierki – Reaktywacja”, „Stary Mokotów”, „Stacja Sadyba”.
Podczas spotkania partnerstwa podsumowały działania realizowane w minionym roku oraz przedstawiły plany na kolejne miesiące. Nie zabrakło opowieści o lokalnych piknikach, warsztatach, festiwalach, potańcówkach, spotkaniach świątecznych i wielu innych inicjatywach integrujących mieszkańców. Każda z tych aktywności pokazuje, że wspólne działania mają realny wpływ na jakość życia w dzielnicy. Pomagają budować relacje, wzmacniają poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że sąsiedztwo staje się bliższe mieszkańcom.
Mokotów liderem partnerstw lokalnych
Mokotów był pierwszą dzielnicą w Warszawie, która zainicjowała rozwój partnerstw lokalnych. Program działa nieprzerwanie od 2007 roku i od blisko dwóch dekad stanowi przykład skutecznej współpracy mieszkańców, samorządu, organizacji pozarządowych i lokalnych instytucji. O idei partnerstw i ich znaczeniu dla lokalnej polityki społecznej mówił podczas seminarium Zbigniew Wejcman ze Stowarzyszenia BORIS, które od lat wspiera rozwój mokotowskich inicjatyw. Rolę Urzędu Dzielnicy w funkcjonowaniu partnerstw przedstawił Bogdan Piec, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Mokotów.
Razem można więcej
Siłą partnerstw lokalnych są mieszkańcy. Ich pomysły, energia i gotowość do działania. To właśnie oni najlepiej znają potrzeby swoich ulic, osiedli i sąsiedztw. Dzięki współpracy różnych środowisk możliwe jest skuteczne realizowanie inicjatyw społecznych oraz wykorzystywanie lokalnych zasobów i potencjału. Celem współpracy jest także zwiększenie efektywności działań poprzez wspólne rozwiązywanie problemów, wymianę zasobów i doświadczeń oraz lepszą koordynację działań. Dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów można wykorzystać zasoby każdego z partnerów np. lokal, sprzęt, wolontariuszy ze szkoły, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Mokotowskie partnerstwa pokazują, że nawet niewielkie działania mogą realnie zmieniać najbliższe otoczenie i budować silną, zintegrowaną wspólnotę.