Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Moja dusza jak lawa

27-11-2019 21:11 | Autor: Mirosław Miroński
Galeria U w Domu Kultury Stokłosy prezentuje malarstwo i grafiki Anny Foryckiej-Putiatyckiej - artystki o której pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach.

Anna Forycka-Putiatycka ukończyła studia na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Poznaniu. Jest aktywnym członkiem Oddziału Warszawskiego ZPAP. Jest też założycielką grupy twórczej „Symfonia” inspirującej się muzyką kompozytorów polskich. Jest znana w środowisku warszawskim, w kraju i za granicą.

Tytuł wystawy - „Moja dusza jak lawa” nawiązuje do słów Piotra Wysockiego w III części Dziadów Adama Mickiewicza:

Nasz naród jak lawa,

Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,

Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi;

Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi...

Słowa zaczerpnięte z genialnego wieszcza odzwierciedlają postawę autorki wobec życia, wobec doświadczeń osobistych, społecznych etc. Parafrazując wybrany fragment poematu możemy dostrzec główne przesłanie wystawy - przebijmy się przez warstwę tego wszystkiego, co przesłania nam prawdziwe treści, piękno oraz istotę rzeczy. Dostrzeżmy prawdziwe znaczenie i urodę otaczających nas zjawisk często kryjących się pod warstwą blichtru, intelektualnej pustki, za fasadą pustosłowia, czy poprawności politycznej.

Anna Forycka-Putiatycka ukończyła studia na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Poznaniu. Jest aktywnym członkiem Oddziału Warszawskiego ZPAP. Jest też założycielką grupy twórczej „Symfonia” inspirującej się muzyką kompozytorów polskich.

Artystka dysponuje dużym dorobkiem twórczym. Jest autorką 25 wystaw indywidualnych, brała też udział w 130 wystawach zbiorowych. Na wystawie zderzają się ekspresyjne obrazy wołające do widza jaskrawym kolorem i dynamiczną formą z nieco bardziej romantycznymi grafikami, które przy użyciu skromniejszych środków niż duże płótna wprowadzają odbiorcę w kameralny nastrój. Kuratorem wystawy jest Barbara Bielecka-Woźniczko. Wystawi towarzyszy katalog wg projektu i ze składem Doroty Ałaszewskiej.

Galeria U Dom Kultury Stokłosy, ul. Lachmana 5.

Więcej informacji: www.stoklosy.art.pl.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA