Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Młodzi i zdolni w Galerii Działań

12-06-2019 21:13 | Autor: Wojciech Piotr Kwiatek
To już tradycja – i to tradycja znakomita: koncerty naszych młodych kompozytorów w Galerii Działań. Ze świecą by szukać podobnych inicjatyw w znaczących instytucjach kultury, tymczasem mała, ale prężna i aktywna galeria Fredo Ojdy znajduje i czas i środki, więcej, traktuje prezentację dorobku najmłodszych kompozytorów, studentów nawet przed licencjatem, jako ważny element swego programu.

Ostatni koncert z cyklu MUZYKA NOWA, 4 czerwca, znów zgromadził sporą widownię. A ci, co przyszli, nie zawiedli się. Piątka studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaprezentowała repertuar nad wyraz ciekawy, chwilami fascynujący. Ci młodzi ludzie prezentują wrażliwość nową, wykorzystują bardzo interesująco np. rytm, powtarzalność frazy, nieoczekiwane zmiany tempa i nastroju…

Wysłuchaliśmy tego wieczoru kompozycji Pawła Michała Korepty (Follow the Sun), Aleksandry Kolbusz (3 on 4), Marcina Molskiego (Scherzo), Jakuba Krukowskiego (Quartet no. 2) i Aleksandra Jana Szopy (String Quartet no. 2). Najstarsza z tych kompozycji powstała w roku… 2017, najnowsze datowane były już na rok bieżący, mieliśmy więc przegląd co się zowie aktualny.

Nie można nie wspomnieć o wykonawcach: świetnie zaprezentował się młody, niedawno stworzony kwartet smyczkowy FONO Quartet (Emilia Jarocka – I skrzypce, Justyna Golus – II skrzypce, Martyna Dziechciarz – altówka, Agnieszka Kiljan – wiolonczela). Młode damy (wszystkie w długich czarnych kreacjach!) udowodniły, że Polska to zagłębie talentów, że – biorąc pod uwagę sukcesy międzynarodowe polskich muzyków – dobrze się u nas kształci artystów, że świetnie funkcjonuje porozumienie – pokoleniowe niemal – studentów i ich mistrzów, w tym wypadku opiekunów artystycznych – adiunkta Rafała Janiaka i Andrzeja Karałowa.

Koncerty młodych kompozytorów w Galerii Działań odbywają się zawsze w entourage’u sztuki wizualnej. 4 czerwca słuchaliśmy młodej muzyki w otoczeniu wystawy prac studentów VII Pracowni Rzeźby prof. Jacka Jagielskiego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. To zawsze podnosi klimat imprez, przenosi całe wydarzenie w trochę inny czas, daleko od plastikowego, zatłoczonego reklamami i tandetą świata dookolnego. To dobry czas na refleksję, na chwilę oddechu…

Koncert zrealizowano dzięki wsparciu Wydziału Kultury m. st. Warszawy dla dzielnicy Ursynów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA