MKWD wystąpił w kultowym miejscu w poniedziałek 13 maja w jubileuszowym programie pod hasłem „Piwnica… z baranami, czyli Całoroczna Szopka Polska” nawiązując do pierwszego programu pod tym samym tytułem, zaprezentowanym 20 lat temu na Ursynowie w Domu Kultury Stokłosy.
Wszystkie teksty MKWD były drukowane przez „Passę” w latach 2004-2024 i są dobrze znane naszym czytelnikom. W ciągu 20 lat powstało już prawie 1000 tekstów, więc wybór był trudny i program przypominający najważniejsze fakty, wybrane wiersze i piosenki z całego dwudziestolecia trwał nieprzerwanie przez bite trzy godziny, ale ostra satyra polityczna spotkała się z aplauzem i entuzjastycznym przyjęciem wymagającej krakowskiej publiczności, która w tym miejscu niejeden renomowany kabaret oglądała. Co ciekawe, wszyscy zgodnie twierdzili, że prezentowane teksty napisane 5, 10 czy 15 lat temu nic nie straciły ze swej aktualności.
Szczególną wesołość wzbudzały akcenty krakowskie, pikantne satyry związane z absolwentami Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydentem Andrzejem Dudą i byłym ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, nowa wersja Świtezianki nawiązująca do postaci byłej kurator Barbary Nowak i posła Ryszarda Terleckiego, rozmowa ze Smokiem Wawelskim (w związku z trwającym chińskim Rokiem Smoka) a także wspomnienie o krakowskich sześcioraczkach, obchodzących 20 maja swoje 5 urodziny.
Publiczność wzięła także aktywny udział w prezentacji uwspółcześnionej wersji tekstu Mikołaja Reja (Rozprawa z udziałem pana, wójta i plebana), przejmując role stających przed Trybunałem Stanu, Jarosława Kaczyńskiego (pana), Daniela Obajtka (wójta) i Tadeusza Rydzyka (plebana).
Po spektaklu dużym zainteresowaniem cieszył się wydany z okazji jubileuszu V tom tekstów MKWD obejmujący lata 2021-2024, chętnie nabywany z autografem autora.
Dla Wojtka, który w Krakowie występował już wielokrotnie (ponad 500 Spotkań z piosenką w Nowohuckim Centrum Kultury, w kawiarni Jama Michalika i Zakopiance), sama możliwość wystąpienia w Piwnicy pod Baranami i docenienie jego dorobku jako satyryka ma znaczenie nobilitujące, tym bardziej, że Wojtek jest rodowitym Krakusem, wychował się na piwnicznych programach i był stałym bywalcem Piwnicy już jako licealista na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Przypomnijmy, że Piwnica obchodzi w tym roku 68-lecie swego istnienia i z tym miejscem związani są tacy wielcy artyści jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Mateusz Święcicki czy Grzegorz Turnau, nie mówiąc już o założycielu Piotrze Skrzyneckim.
Wojtek miał już zaszczyt występować w Piwnicy podczas benefisu Mateusza Święcickiego, a także współpracował w latach osiemdziesiątych z jednym z pierwszych artystów Piwnicy Tadeuszem Kwintą, który reżyserował i występował (wcielając się w postaci Pitagorasa, Talesa, Archimedesa, Kartezjusza, Gaussa) w telewizyjnym cyklu widowisk dla maturzystów Ściąga z matmy według scenariusza naszego redakcyjnego kolegi.
Czekamy na kolejne teksty MKWD.