Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Mieczysław Welter, promocja historii i sztuki

30-09-2020 22:12 | Autor: Mirosław Miroński
W głównej siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie, w pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów otwarto wystawę rzeźby Mieczysława Weltera. Podczas wernisażu uhonorowano też osoby zaangażowane w promowanie historii i sztuki.

Wystawa jest retrospektywną prezentacją twórczości wybitnego rzeźbiarza. Mieczysław Welter urodził się w 1928 roku. Pochodzi ze Śremu, jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jest autorem pomników: Marii Konopnickiej we Wrześni, Mikołaja Kopernika we Fromborku i w Meksyku oraz pomnika Zygmunta Krasińskiego, znajdującego się w Opinogórze.

W Muzeum Niepodległości zaprezentowane zostały mniejsze formy wykonane przez artystę. Wśród nich znajdują się m. in.: Matka z dzieckiem, Portret mężczyzny oraz popiersie Fryderyka Chopina.

Podczas wernisażu Mieczysław Welter odebrał z rąk Zbigniewa Czaplickiego, przedstawiciela marszałka województwa mazowieckiego, Adama Struzika medal Pro Masovia, czyli wyróżnienie przyznawane za działalność na rzecz rozwoju Mazowsza.

Dyrektor Muzeum Niepodległości, Tadeusz Skoczek, uhonorował osoby związane z Muzeum Niepodległości medalami wybitymi z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej autorstwa Józefa Opali. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Halina Czubaszek – prezes Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Mieczysław Welter – artysta, rzeźbiarz, Zbigniew Czaplicki – pełnomocnik marszałka województwa mazowieckiego ds. kombatantów, Roman Kochanowicz – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Tadeusz Samoborski – prezes Stowarzyszenia Krajobrazy z Legnicy, Leonard Sobieraj – dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Leszek Więckowski – właściciel firmy Wersus-Nauka z Ziębic.

Wystawę można oglądać do 21 października po uprzednim umówieniu się na zwiedzanie:

Teresa Kołakowska

Tel. 533 750 436

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA