Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Metropolia Warszawska straci fundusze europejskie?

10-02-2021 21:14 | Autor: Piotr Celej
Projekt Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 to dokument określający strategię wykorzystania funduszy europejskich. Z przedstawicielami gmin z regionu warszawskiego stołecznego rozmawiali on-line marszałek Adam Struzik i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Temat alokacji środków unijnych dla Mazowsza zostanie poruszony podczas najbliższej sesji sejmiku Mazowsza.

Mazowsze w ramach programu regionalnego na lata 2021-2027 ma otrzymać 1,69 mld euro. W związku z obowiązującym w tym przypadku od początku stycznia 2018 r. podziałem Mazowsza na obszar poza Warszawą i miasto stołeczne, fundusze z UE również będą podzielone. Obszar mazowiecki regionalny otrzyma 1 mld 557,5 mln euro, a warszawski stołeczny, jako region lepiej rozwinięty – 111,5 mln euro.

Samorządowcy formułują wiele postulatów w odpowiedzi na plan ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, który ma pozbawić metropolię warszawską środków unijnych.

Niekorzystne rozwiązania dla metropolii warszawskiej

Niekorzystne dla regionu warszawskiego stołecznego rozwiązania zawarte w projekcie Umowy Partnerstwa budzą sprzeciw samorządowców z Warszawy i gmin okołowarszawskich. O konieczne zmiany apelował w trakcie spotkania marszałek Adam Struzik. – Warszawa jest biegunem wzrostu całego województwa, a nawet kraju. Głównym udziałowcem w tworzeniu PKB w Polsce. Musimy pamiętać, że region warszawski stołeczny to nie tylko bogata Warszawa, ale także dwa podregiony: warszawski wschodni i warszawski zachodni, które mają znacząco niższy poziom rozwoju. Tak niewysoka alokacja odbije się głównie na nich, uniemożliwiając realizację wielu kluczowych przedsięwzięć – dodał marszałek.

Prezydent Rafał Trzaskowski wskazał, że wspólna walka o środki unijne ma sens: – Mam poczucie, że nasze działania w Brukseli w sprawie środków dla metropolii w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Województwa Mazowieckiego przyniosły skutek. Niemniej aktualne propozycje rządowe dla regionu stołecznego ograniczą dostęp do środków unijnych - w szczególności dla przedsiębiorców i uczelni z metropolii warszawskiej - co spowoduje, że całej Polsce będzie trudno realizować priorytety rozwojowe. Dlatego w tej kwestii powinniśmy nadal działać razem.

Inne rządy dbają o swoje stolice

Niesprawiedliwość i nieracjonalność propozycji zawartej w rządowym projekcie Umowy Partnerstwa podkreślił także Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. - Jest to sytuacja wyjątkowa w skali Unii Europejskiej. Inne kraje UE traktują swoje stolice w sposób priorytetowy. Regiony stołeczne dysponują dużo większymi środkami niż wynika to z alokacji wyliczonych za pomocą algorytmów Komisji Europejskiej. Rządy dbają o dodatkowe fundusze europejskie dla nich, wykorzystując maksymalnie tzw. mechanizm elastyczności, co pozwala zwiększyć przewidziane dla nich alokacje kilkukrotnie. Polski rząd w projekcie umowy partnerstwa nie przewidział wykorzystania tego mechanizmu nawet na minimalnym poziomie.

W narracji części samorządowców widoczne są obawy przed upolitycznieniem funduszy i kierowaniem ich do gmin zarządzanych przez Zjednoczoną Prawicę. Rozwój stolicy, miasta, które stanowi istotną część polskiego PKB, nie jest priorytetowy, gdyż siły prawicowe nie mają większych szans na przejęcie przywództwa na tym terenie. Polityczne priorytety idą są więc dla rządzących ważniejsze niż powstawanie nowych miejsc pracy czy zwiększenie komfortu życia mieszkańcom podwarszawskich gmin.

Do 22 lutego trwają konsultacje

Trwają konsultacje projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. Uwagi do samego projektu Umowy można zgłaszać do 22 lutego 2021 r.

Umowa Partnerstwa na lata 2021-2027 określa m.in. architekturę programów operacyjnych, podział funduszy na krajowe i regionalne, a także wysokość środków przydzielonych poszczególnym województwom w ramach programów regionalnych. W ramach Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 kontynuowana będzie realizacja dotychczasowych programów krajowych oraz 16 programów regionalnych. Ponadto, realizowany będzie nowy program finansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Łączna alokacja dla Polski na lata 2021-2027 to 75 mld 972 mln euro, z czego 40 proc., czyli 28 mld 420 mln euro przeznaczone jest na programy wdrażane z poziomu samorządów województw.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA