Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

„Mama” Helena

16-10-2019 21:25 | Autor: ABU
Lekarka i misjonarka Helena Pyz trzydzieści lat temu wyjechała z Polski do Indii i już tam została, by pracować w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych, który zajmuje się także leczeniem ich bliskich. Oczkiem w głowie pani Heleny, nazywanej przez wszystkich pacjentów Ośrodka „Mamą”, są dzieci, które nie tylko leczy, ale również wychowuje.

O Helenie Pyz opowiada najnowszy film Pawła Wysoczańskiego „Jutro czeka nas długi dzień”| (2019). Ten poruszający pełnometrażowy obraz obejrzała niedawno publiczność Kina Dokumentu w Domu Sztuki SMB „Jary”. Na sali był prawie komplet widzów, którzy po projekcji, na spotkaniu prowadzonym przez Piotra Śliwińskiego ze Studia Filmowego Kalejdoskop (współorganizatora pokazu), zasypali reżysera pochwałami, dopytywali się o szczegóły realizacji filmu i losy jego wspaniałej bohaterki. „Docenili to, że w filmie chyba udało nam się z operatorem Bartoszem Bieńkiem poruszyć problem trądu, który przecież nie jest estetyczną chorobą, w sposób możliwie najbardziej subtelny, bez dosadności. Bardzo mnie to ucieszyło” – powiedział „Passie” Paweł Wysoczański.

Oprócz reżysera i autora zdjęć przy filmie pracowali m. in.: kompozytor muzyki Michał Lorenc, montażysta Piotr Krygiel i kierująca produkcją Dominika Mandla.

„Jutro czeka nas długi dzień” to dzieło Black and White Productions, Telewizji Polskiej i Fundacji dla Somalii. Realizację współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Drugim, obok Kalejdoskopu, partnerem pokazu w Kinie Dokumentu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA