KATARYZNA NOWIŃSKA: Trwa zbiórka darów dla powodzian. Zbierają Państwo najpotrzebniejsze rzeczy dla mieszkańców gmin Kłodzko i Nysa. Proszę powiedzieć jakie produkty można przekazać, do kogo się zgłosić w Państwa placówce i w jakich godzinach?
KATARZYNA CZAPLICKA-FARYNA: Zgodnie z decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego Warszawa aktywnie włączyła się w zbiórkę dla powodzian z Kłodzka i Nysy. Dzielnica Ursynów rozpoczęła zbiórkę rzeczy dla tych gmin od 16 września – w holu Urzędu Dzielnicy, ponadto uruchomiono punkty zbiórek w innych miejscach, np. w ursynowskich Miejscach Aktywności Lokalnej, w tym w MAL Lokajskiego. Stale aktualizowana jest lista potrzeb, która publikowana jest na stronie https://ursynow.um.warszawa.pl/-/ursynow-pomaga-powodzianom. Zbiórka wciąż trwa.
Niezależnie od powyższego, za sprawą Magdy Wysokowskiej (inicjatorki akcji) Fundacja Dzieci Rodzice Szkoła włączyła się w działania pomocowe dla powodzian z Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego. Pozostajemy w stałym kontakcie z Panią Karoliną Sierakowską dyrektorką Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, która działa w lokalnym sztabie i to bezpośrednio z tego sztabu otrzymujemy informacje o potrzebach powodzian.
W dniach 27-30 września wyjeżdżamy do Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego (tylko osoby dorosłe), aby pomóc mieszkańcom na miejscu. Będziemy brali udział w pracach porządkowych przy usuwaniu skutków powodzi. Lista zgłoszeń na ten wyjazd została już zamknięta.
Do czwartku 26.09. prowadzimy także zbiórkę rzeczy, które zawieziemy już w tym tygodniu. Listę potrzeb codziennie aktualizujemy. Obecnie zbieramy: rękawice i ubrania robocze, szufle, grabie, taczki, kalosze, ściągaczki do wody, wiadra, worki na gruz i duże, grube worki na śmieci, kanistry, agregaty prądotwórcze, nagrzewnice i osuszacze, halogeny led na baterie lub akumulator, plastry opatrunkowe, octenisept, pieluchy i podkłady dla dorosłych. Poproszono nas jeszcze o powerbanki, skarpety i bieliznę, kołdry, poduszki, nowe koce, koce termiczne, apteczkę pierwszej pomocy, długie przedłużacze oraz plecaki dla dzieci. Uprzedzam, że nie przyjmujemy rzeczy spoza listy. Lista jest cały czas aktualizowana, zgodnie z potrzebami.
Ponadto prowadzimy również zbiórkę finansową na konto Fundacja Dzieci Rodzice Szkoła, z dopiskiem: Działalność statutowa "wsparcie dla powodzian". Nr konta: 56160014621089011760000001.
Zebrane środki pozwolą nam kupić sprzęt specjalistyczny, typu generatory prądu, nagrzewnice czy osuszacze. 100% wpłat trafi do powodzian, Fundacja nie pobiera żadnych opłat, jest to działanie wyłącznie non-profit.
Podaję również koordynatorów całej akcji: Szkoła Podstawowa nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie, Fundacja Dzieci Rodzice Szkoła, Stowarzyszenie Zielony Ursynów, Miejsce Aktywności Lokalnej „Lokajskiego”, Miejsce Aktywności Lokalnej Kajakowa, UCSIR Arena Ursynów, Urząd Miasta Pruszkowa Miasto Pruszków, ZTL Pruszkowiacy. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom za okazane wsparcie i gorące serca!
Jak podsumowałaby Pani dotychczasowe rezultaty tej zbiórki?
Brak mi słów, by opisać, co czuję. Jest to duma, radość, ale i ogromna wdzięczność, wzruszenie, że mamy tylu otwartych, empatycznych mieszkańców. Ludzie przynoszą, co mogą przekazać, przy czym kierują się potrzebami powodzian - otrzymujemy artykuły i sprzęt, które na południu są niezwykle potrzebne. Zaangażowanie ursynowian w pomoc jest ogromne.
Zbiórka finansowa trwa nadal, z tych pieniędzy zamierzamy kupić sprzęt, który będzie potrzebny i na który mieszkańcy Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego czekają. Nasza pomoc będzie celowana dokładnie w potrzeby i na bieżąco uzgadniana z lokalnym sztabem w ww. gminach. Zapewniamy, że każda podarowana złotówka zostanie wydatkowana, rozliczona rzetelnie i skrupulatnie.
Wiem, że w akcję zbiórki darów dla powodzian są zaangażowani wasi wolontariusze. W jakie aktywności na co dzień angażują się wolontariusze w Państwa placówce?
Nasza organizacja bardzo ceni współpracę z wolontariuszami - właściwie każda nasza inicjatywa wspierana jest przez wolontariuszy. Bez nich nie ma nas, naszej organizacji. Ci wspaniali ludzie pomagają nam dzisiaj przy segregacji rzeczy ze zbiórek dla powodzian. Nasi wolontariusze to nie tylko młodzież, lecz także osoby dorosłe. Niektórzy są z nami od początku, niektórzy dołączyli później albo dopiero dołączają, ale chcę powiedzieć jedno, że zostają z nami na dłużej. I to nas uskrzydla. Jeśli ktoś ma ochotę dołączyć, to serdecznie zapraszamy do zaangażowania się w pomaganie. Wystarczy przyjść, napisać maila lub skontaktować się przez media społecznościowe, porozmawiać. Podpiszemy porozumienie wolontariackie i zaczniemy działać. Każdy znajdzie u nas taki zakres pracy, jaki mu odpowiada, to, co lubi robić, co sprawia mu satysfakcję, pozostawiamy swobodę wyboru. Wierzymy, że zadowolony wolontariusz to zadowolony odbiorca pomocy. Mamy np. wolontariuszy majsterkowiczów - skręcają meble lub wykonują drobne naprawy, dbających o porządek - zapewniają czystość przyborów do zajęć, układają rzeczy, książki, pomoce na półkach itp., czy wolontariuszy uzdolnionych plastycznie, którzy przygotowują pomoce na zajęcia, ozdabiają pomieszczenia, uczestniczą z nami w piknikach edukacyjnych. Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy i pomysły naszych wolontariuszy.
Jak można zostać wolontariuszem w MAL Lokajskiego? Jakie warunki trzeba spełniać i jak się zgłosić? Czy nastolatkowie również mogą angażować się jako wolontariusze w jakieś Państwa działania?
Mamy wielu nastolatków, którzy angażują się w wolontariat. Co ważne, wystawiamy zaświadczenia o odbytym wolontariacie, jednak przy założeniu wypracowania minimum 10 godzin w naszej fundacji/MAL Lokajskiego.
Realizują Państwo projekt „Warszawskie puzzlowanie”. Proszę opowiedzieć coś więcej na temat tej aktywności.
Jak większość działań odbywających się w MAL Lokajskiego Warszawskie puzzlowanie jest inicjatywą oddolną polegającą na wspólnym układaniu puzzli. Jest to czas na rozmowy w przyjaznej atmosferze przy puzzlach. Są to spotkania otwarte, jednak organizatorzy zachęcają do dołączenia do grupy na Facebooku, tam można się zapisać i uzyskać więcej informacji na temat terminów spotkań.
Co dzieje się na zajęciach „Body doubling” i kiedy zajęcia te się odbywają?
Jest to część działalności organizowanej przez grupę Tłoka. Od kwietnia 2024 roku nieformalna grupa Tłoka w każdą środę prowadzi warsztaty z tzw. pracy równoległej (ang. “body doubling”), skierowane do uczestników hiperspotkań.
Czego można nauczyć się podczas zajęć teatralnych dla seniorów i jak się na nie zapisać?
Warsztaty teatralne dla seniorów 60+ odbywają się w ramach realizacji projektu „Aktywny senior na Ursynowie” i są finansowane przez Dzielnicę Ursynów m. st. Warszawy. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Zielony Ursynów. Warsztaty teatralne, podobnie jak inne inicjatywy realizowane w MAL-u są bezpłatne dla uczestników. Podczas spotkań, pod okiem reżysera teatralnego Grzegorza Reszki, ma powstać wyjątkowe przedstawienie. Celem jest integracja społeczności, ale także ćwiczenia pamięci i własnego rozwoju seniorów. Podczas zajęć uczestnicy poznają kuluary powstawania sztuki teatralnej, a także garść ciekawostek o teatrze. Na zajęcia można się zapisać dzwoniąc na numer telefonu 731 953 595 lub wysyłając maila na adres: towarzyszeniezielonyursynow@gmail.com.
Czym jest nieformalna „Grupa Tłoka”, która regularnie spotyka się w Państwa placówce? Co dzieje się podczas spotkań tej grupy?
Grupa Tłoka to społeczność samopomocowa, ukierunkowana na wsparcie osób z zaburzeniem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Jeden z organizatorów grupy - Aleksander Szulc mówi wprost, że "Tłoka ADHD to kolektyw osób, które połączył wspólny cel, czyli wzajemna pomoc i wsparcie w procesie poprawy jakości życia, na które negatywnie wpływa ADHD. Od stycznia 2024 roku w ramach Tłoki bezpłatnie realizujemy ursynowskie hiperspotkania, skierowane do osób pełnoletnich, głównie zdiagnozowanych w późnej dorosłości, pomimo że ADHD to zaburzenie rozpoznawane w dzieciństwie i towarzyszące człowiekowi przez całe życie. W ramach tej grupy wsparcia dzielimy się wiedzą w ramach szeroko pojętej psychoedukacji". W ramach działań w MAL Lokajskiego Tłoka organizuje również Hipersoboty, czyli spotkania integracyjne dla osób zainteresowanych tematyką neuroróżnorodności, podczas których - w atmosferze wyrozumiałości i otwartości - toczą się rozmowy, uczestnicy grają w planszówki i zastanawiają się wspólnie, jakie działania mogą jeszcze podjąć. Na takie spotkanie organizatorzy zapraszają już 19 października 2024 roku.
Proszę powiedzieć też coś na temat Fundacji Vebascum, która również realizuje swoje aktywności w MAL Lokajskiego.
Fundacja Verbascum korzysta z przestrzeni MAL Lokajskiego na kilka sposobów: zajmuje się opracowywaniem nowych projektów oraz przygotowywaniem i realizacją wydarzeń realizowanych w ramach pozyskanych środków. Jest to organizacja, która podejmuje działania interdyscyplinarne, łącząc kulturę i ekologię, integrując społeczność poprzez działania twórcze, edukacyjne i badawcze. Do głównych obszarów działań Fundacji należy: rozwijanie sztuki opowiadania opowieści (storytelling) i jej wykorzystywanie dla działań wspólnototwórczych.
Czym zajmuje się „Grupa Wsparcia dla Mam wyjątkowych dzieci”?
Jest to działanie oddolne ursynowskich sąsiadek, a dokładniej mam dzieci w spektrum autyzmu i ADHD. Organizatorkom zależy na spędzaniu czasu w kobiecym gronie, w atmosferze życzliwości, otwartości i poufności. Podczas spotkań mamy dzielą się swoimi doświadczeniami i udzielają sobie wzajemnego wsparcia.
Bardzo dziękuję za rozmowę.