Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Magiczny wieczór w Służewskim Domu Kultury

14-06-2022 22:07 | Autor: Katarzyna Nowińska
W równonoc letnią – 23 czerwca Służewski Dom Kultury zaprasza na magiczny wieczór pełen atrakcji. W programie, między innymi, koncert muzyki ludowej zespołu Cicha&Spółka, spektakl rodzinny Teatru Akt „Tańcząc ku korzeniom” oraz warsztaty z plecenia wianków. O Nocy Świętojańskiej i innych atrakcjach, które czekają nas w czerwcu w SDK, jak również na temat zakończonej już tegorocznej edycji festiwalu MAM to! – Młodzi Artyści Mokotowa – rozmawiamy z panią Martyną Sieradz z Działu Promocji SDK.

KATARZYNA NOWIŃSKA: Jak w czerwcu będą wyglądały zajęcia we Wspólnym Ogrodzie SDK? Proszę przybliżyć nam w kilku słowach ten projekt – kto uprawia rośliny w ogrodzie? Jakie warzywa, jakie owoce, a jakie zioła możemy tu znaleźć?

MARTYNA SIERADZ: W czerwcu ciąg dalszy ogrodnictwa w SDK! Prace w Ogrodzie rozpoczynają się z pierwszymi podrygami wiosny. Już od marca, ogrodnicy i ogrodniczki ruszają z narzędziami przygotowywać ziemię pod uprawy, a trzeba zaznaczyć, że choć poletka są niewielkich rozmiarów, to naprawdę dużo się dzieje na ich powierzchni. Szczypior i rzodkiewka są już przeszłością, teraz przyszła pora na zjedzenie ekologicznej sałaty, bo wkrótce w jej miejscu pojawią się pomidory.

Sytuacje we Wspólnym Ogrodzie charakteryzuje duża dynamika zmian. Temperatury szybują w górę i ulewne deszcze przyśpieszają dojrzewanie owoców i warzyw. Dlatego też, najlepiej wpaść na jedno ze spotkań, żeby poznać plany na najbliższy czas.

Kto ma prawo korzystać z roślin zebranych w ogrodzie?

Każdy ma do nich prawo, są wspólną własnością. Z upraw głównie korzystają osoby uprawiające je, czyli wolontariusze zbierający się w poniedziałki i czwartki. W tym roku spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu (a nie trzy, jak to było w ubiegłym roku). W zamian za mniejszą ilość spotkań ogrodniczych, organizujemy cykl warsztatów kulinarnych „Roślinność” o wegańskiej kuchni. Jest to okazja, żeby spróbować warzyw z ogrodu, pokombinować z łączeniem smaków no i oczywiście, przekonać się, że dania wege nie odstają od innych rodzajów mięsnych dań.

Jaką wystawę można będzie w najbliższych dniach zobaczyć w Galerii przy Kozach?

Od 12 czerwca, w galerii dostępne są „Sploty i jedwabie”, czyli wystawa prac warsztatowych: tkactwo artystyczne i malowanie jedwabiu osób z programu „Młodzi 50+”. Przestrzeń wystawiennicza jest trójwymiarowa, barwna i różnorodna. wystawa prac warsztatowych: tkactwo artystyczne i malowanie jedwabiu osób z programu „Młodzi 50+”.

Służewski Dom Kultury to instytucja, która od początku swego istnienia jest mocno związana z tematyką ochrony przyrody. Ekologia jest jednym z działań statutowych SDK. W 2022 roku placówka przybliża nam świat znanych i mniej znanych organizmów żyjących w różnych ekosystemach. Czerwiec jest w SDK miesiącem poświęconym organizmom żyjącym w wodzie. Jakie wydarzenia nawiązują to tego tematu?

Zapraszamy do śledzenia repertuaru, z czerwcowych wydarzeń poświęconych wodzie, większość jest już za nami. Dzieci zbudowały system retencyjny i ogród deszczowy, rodzinnie poszliśmy na spacer brzegiem rzeczki przy Dolinie Służewskiej, a kolejnym razem spacerowaliśmy poszukując miejskich mew. Porozmawialiśmy o jakości wody w stolicy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Zwieńczeniem czerwcowych rozważań o wodzie, będzie Przyrodniczy wtorek z ekspertką #5 WODA. Dr Alicja Pawelec opowie o tym jak wykończyliśmy ostatniego dinozaura i o programie jego restytucji.

Co będzie tematem przewodnim z zakresu ekologii w lipcu i jakie planują Państwo w związku z tym wydarzenia?

W lipcu wydarzenia z cyklu „Dom Ekologii” będą kręciły się wokół zwierząt w mieście. Już teraz zapraszamy na warsztaty dla najmłodszych, wtorek z ekspertem i wiele innych wydarzeń, są one dopinane do ostatniego momentu.

1 czerwca w Służewskim Domu Kultury (SDK) odbyła się uroczysta gala finałowa 18. edycji festiwalu MAM to! – Młodzi Artyści Mokotowa. Festiwal jest bardzo lubianą i cenioną przez mieszkańców dzielnicy imprezą, którą jak dotąd nie może poszczycić się żadna inna dzielnica Warszawy. W festiwalu udział biorą nie tylko uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale także i przedszkolaki. Dzieci i młodzież z Mokotowa mają możliwość zaprezentować swe talenty i umiejętności na scenach lokalnych domów kultury przed publicznością i przed profesjonalnym jury.

Przez pierwsze lata festiwal był finansowany z Biura Kultury m. st. Warszawy. Obecnie koszty imprezy pokrywają dzielnicowe instytucje kultury, które na Mokotowie działają bardzo prężnie.

Co roku w ramach festiwalu organizowanych jest kilka różnych konkursów. W tej odsłonie było ich aż 10, a podzielone były na cztery kategorie: #słowo #obraz #dźwięk i #taniec. Każdy konkurs miał swój własny regulamin oraz harmonogram.

Czym w tym roku najbardziej zaskoczyli młodzi artyści?

Młodzi artyści zaskakują co roku! Niektórzy mogą się pochwalić sporym stażem występowania w ramach Mam to!. Po pewnym czasie, twarze kojarzą się już z nazwiskami i miło popatrzeć jak stają się coraz lepsi w najróżniejszych dyscyplinach artystycznych: #słowo, #obraz, #dźwięk i #taniec. Na przykład, jedna z uczestniczek – Alicja – zakwalifikowała się do starszej grupy wiekowej w konkursie tanecznym, tylko dlatego, że jej umiejętności wykraczały poza zdolności jej rówieśników. W starszej grupie wiekowej zajęła 2 miejsce.

Kto na Pani zrobił największe wrażenie?

Wszyscy zrobili na mnie ogromne wrażenie, ale powody były różne. Jedni pięknie mówili - z wzorową dykcją i artykulacją, inni urzekali wyobraźnią i kompozycjami w obrazach i zdjęciach, jeszcze inni posiadali świetny ruch sceniczny. Dosłownie każdy uczestnik zrobił na mnie wrażenie. Ich wspólną cechą jest odwaga, pewność siebie i pasja, z jaką prezentują się na scenie. Myślę, że festiwal Młodzi Artyści Mokotowa daje im wiele radości, spełnienia i potrzebę doskonalenia umiejętności.

Jak wyglądała tegoroczna Gala Finałowa?

Tegoroczna gala odbyła się w formie hybrydowej. Część artystów prezentowała swoje talenty na scenie, występy lub prace pozostałych, publiczność oglądała z ekranu.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA