Był poetą, publicystą, satyrykiem i artystą estradowym, ale zginął w warszawskim getcie 8 maja 1943 roku, mając zaledwie trzydzieści lat. Zdążył tylko przed wojną napisać teksty kilkunastu piosenek, które wykonywali najlepsi artyści tamtego okresu jak Mieczysław Fogg, Stanisław Witas, Wiera Gran, ale właściwie znany jest tylko jego przebój „Dziś panna Andzia ma wychodne:, polski tekst do „Tanga Notturno” z repertuaru Poli Negri i zawołanie „Jadziem, panie Zielonka”.
Okrutny los uczynił go jednak wybitnym kronikarzem warszawskiego getta. Tam bowiem w ostatnim okresie swojego życia napisał wiele mało znanych, znakomitych utworów, pięknych pod względem formy, podejmujących temat żydowskiego losu i atmosfery życia w zamkniętej dzielnicy, relacji międzyludzkich, tułaczki, poczucia samotności i narastającego zagrożenia, a jednocześnie wyrażających ogromną miłość poety do ojczyzny.
Sylwetkę tego poety postanowili przybliżyć słuchaczom autorzy wyjątkowego spektaklu, który zaprezentowała w niedzielę 6 kwietnia Scena Muzyczna Klubu Babel przy ul. Próżnej. Impreza miała charakter lokalny, wzięli w niej udział w większości stali bywalcy Klubu, ale wart jest szerszego upowszechnienia. Ten spektakl powinien zobaczyć każdy warszawiak, a zwłaszcza młodzież, nie mająca pojęcia i wyobraźni o tragicznym losie mieszkańców getta. Zaprezentowane teksty są wstrząsające, mają wielką moc rażenia, nie pozostawiają słuchacza obojętnym.
W postać Władysława Szlengela wcielił się aktor Piotr Sierecki, wspaniale interpretując utwory autora. Muzykę do kilku wierszy skomponowała pianistka Teresa Wrońska, kierowniczka muzyczna Teatru Żydowskiego w Warszawie, co sprawia, że spektakl zyskał wyjątkową oprawę muzyczną. Pianistce towarzyszy na skrzypcach Marek Wroński i basista Bartozzi Wojciechowski. Piosenki zaśpiewała Monika Chrząstowska, znakomicie je interpretując i tworząc niezapomniany klimat.
Chciałbym serdecznie podziękować realizatorom projektu za inicjatywę, opracowanie scenariusza, wybór tekstów i ich prezentację. Z przyjemnością informuję, że z uwagi na wybitną jakość programu został on nominowany do Honorowego Wyróżnienia Złotego Liścia Retro w tegorocznej edycji XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, który odbędzie się we wrześniu br. Mam nadzieję, że wiele placówek kulturalnych Warszawy i Mazowsza zechce zaprezentować ów wartościowy program na własnym podwórku.